Predstavniki sedmih industrijsko najbolj razvitih držav in Rusije so v skupni izjavi zapisali, da je rast, ki naj bi po napovedih znašala 4,9 odstotka, kar je največ po letu 1976, zdrava in zajema vse več držav, kljub grožnji visokih cen nafte, ki se gibljejo okoli 70 dolarjev za sod in drugih nestabilnih razmer, kot je velik ameriški trgovinski primanjkljaj.
Ministri ZDA, Kanade, Japonske, Nemčije, Velike Britanije, Francije, Italije in Rusije so pozvali k večjemu naporu pri iskanju alternativnih virov energije, pa tudi k večji preglednosti in zanesljivosti energetskega trga. To naj bi dosegli z vzpostavitvijo skupnih standardov za poročanje o stanju naftnih rezerv. Skupina poziva tudi k večjim vlaganjem v energetski sektor. Ruski minister Aleksej Kudrin je ob tem opozoril, da morajo države odjemalke zagotoviti stabilno povpraševanje.
Kritike Brazilije do bogatih
Na pripravljalnem srečanju pred julijskim vrhom voditeljev držav elitnega kluba so ministri pozvali k napredku pri pogajanjih o sporazumu o liberalizaciji svetovne trgovine iz Dohe, ob čemer je Brazilija kritizirala nepripravljenost razvitih držav na sodelovanje. Razprava je tekla tudi o boju proti infekcijskim boleznim.
Nemčija bi sprejela le del dolga
Nemčija je ob robu zasedanja izrekla pripravljenost, da Rusija Pariškemu klubu predčasno poplača 1,3 milijarde evrov dolga. Rusija, obogatena z veliki dobički od prodaje nafte, si sicer želi dogovora o poplačilu 9,5 milijarde evrov dolga, ki bi ga rada vrnila še ta mesec. Vendar pa se Nemčija kot največji ruski posojilodajalec temu za zdaj upira.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje