Po poročanju BBC-ja, ki se sklicuje na vire v mestu, je 50 tankov in 120 poltovornjakov izvedlo tri napade na uporniško mesto, ki leži 50 kilometrov zahodno od libijske prestolnice Tripolis. Poročajo o smrtnih žrtvah.
Medtem so bojna letala obstreljevala tudi naseljena območja in območja blizu uporniških položajev v naftnem pristaniškem mestu Ras Lanuf.
Tripolis je že pred zadnjo serijo napadov zanikal trditve upornikov, ki so sporočili, da so zavrnili ponudbo Moamerja Gadafija, ki naj bi ponujal svoj odstop v zameno za varen odhod iz države.
Tiskovni predstavnik upornikov Mustafa Geriani je sporočil, da so zavrnili Gadafijevega predstavnika, ki je ponudil pogovore o odstopu libijskega voditelja. Ta naj bi v zameno zahteval varen odhod zase in za svojo družino skupaj s premoženjem.
Geriani je pojasnil, da so zavrnili ponudbo, saj se ne pogajajo z nekom, ki je prelil libijsko kri in to še naprej počne. "Zakaj bi mu danes zaupali?" se je vprašal.
Arabska televizija Al Arabija je poročala, da je libijska vlada zanikala govorice upornikov. Tiskovni predstavnik libijskega zunanjega ministrstva naj bi celo dejal, da si trditve upornikov ne zaslužijo odgovora.
Priprave na resolucijo
Zaradi letalskih napadov sil libijskega voditelja Moamerja Gadafija na upornike je v mednarodni skupnosti vse več pozivov k prepovedi poletov v libijskem zračnem prostoru. Britanski zunanji minister Wiliam Hague je dejal, da skupaj s partnerji pripravljajo resolucije o prepovedi letenja, za kar sta nujno potrebni podpora na območju in primerna zakonita podlaga. Francoski vir je povedal, da tudi v Parizu intenzivno delajo skupaj s partnerji v ZN-u za pripravo resolucije.
Korak bližje prepovedi letenja je vsekakor pomenila podpora zalivskih držav, ki so hkrati pozvale k izrednem zasedanju Arabske lige in obsodile nasilje libijskih vladnih sil nad civilisti. Rusija, ki ima v Varnostnem svetu mesto stalne članice in brez njene podpore ne more biti sprejetja resolucije, še vedno vztraja pri nasprotovanju tujemu vojaškemu posredovanju v Libiji.
Ameriški obrambni minister Robert Gates je med obiskom v Afganistanu, kjer se ZDA vojskujejo že deset let, znova poudaril ameriško stališče, da bi morala operacija nujno potekati s podporo mednarodne skupnosti. Bela hiša je sicer sporočila, da so na mizi vse možnosti, tudi morebitno oboroževanje upornikov. V Washingtonu tako že ocenjujejo skupine, ki se bojujejo proti Gadafiju.
Nasprotniki Gadafijevega režima so že večkrat sporočili, da nasprotujejo tujemu vojaškemu posredovanju v državi, vendar pa se zavzemajo za uveljavitev prepovedi poletov nad Libijo.
Spopadi za mesta
Silam, zvestim Gadafiju, je v zadnjih dneh uspelo ustaviti napredovanje upornikov, pri čemer so napadle uporniške položaje tudi z letali. Tarča napadov je predvsem ključno strateško mesto Ras Lanuf, ki leži 600 kilometrov vzhodno od prestolnice Tripolis in kjer stoji pomemben naftni terrminal.
Ras Lanuf je sicer še vedno v rokah upornikov, a za nadzor nad njim še vedno potekajo boji in vladna letala so najmanj štirikrat bombardirala dele mesta, pri čemer je bil enkrat tarča naseljeno področje. Mesto Bin Džavad, ki leži zahodno od Ras Lanufa, je padlo spet v roke vladnih sil.
Spopadi potekajo tudi za mesta v okolici Tripolisa. Eno takih mest je Zavija, kjer še naprej potekajo spopadi za nadzor, pri čemer so libijske sile uporabile topništvo in obkolile mesto.
Zaradi vladne odločenosti in uspehov v boju proti upornikom se številni bojijo, da bomo priča dolgotrajnim spopadom. Eden izmed Gadafijevih sinov, Saadi, je v pogovoru za televizijo Al Arabija povedal, da njegov oče proti upornikom še ni uporabil vseh razpoložljivih oboroženih sil, saj jih ima pripravljene za obrambo države pred tujim napadom. Prepričan je, da bi izbruhnila državljanska vojna, če bi vojsko poslal v odkrit spopad.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje