Najstarejši predsednik kakšne evropske države in krizni menedžer številka ena v Italiji se je tako po burnih osmih letih na položaju, ki jih je zaznamovalo več zamenjav vlad, poslovil s Kvirinala. Odstopno izjavo je podpisal ob 10.35.
89-letni Napolitano je že v novoletnem nagovoru napovedal, da se umika zaradi starosti in utrujenosti, kar mu omogoča italijanska ustava. Kot je takrat pojasnil, gre za osebno odločitev, na katero ne moreta vplivati ne parlament ne vlada v Rimu. Ugotovil je namreč, da ga z leti povezane težave vse bolj ovirajo pri opravljanju predsedniške funkcije. "Moja dolžnost je, da ne podcenjujem znakov utrujenosti," je dejal.
Kandidatov ni na pretek
Prvi nekdanji komunist na čelu Italije se je želel umakniti že lani, a je zaradi kaosa ob predsedniških volitvah, ko sprtim strankam po več krogih ni uspelo najti kandidata, aprila 2013 privolil, da ga je parlament potrdil za še en mandat. Napolitanu, nekdaj pristojnemu za zunanjo politiko v komunistični stranki, gre zahvala, da Italija v zadnjih letih ni popolnoma strmoglavila, saj je predsednik uspešno posredoval med razklanimi strankami.
Med drugim se med kandidati za njegovega naslednika omenjajo tudi nekdanja premierja Romano Prodi in Giuliano Amato, minister za gospodarstvo Pier Carlo Padoano in obrambna ministrica Roberta Pinotti.
Izvoli ga parlament
Italijanskega predsednika volijo predstavniki obeh domov parlamenta in 20 italijanskih dežel, skupno 1.007 predstavnikov. V prvih treh krogih glasovanja je za izvolitev potrebna dvetretjinska večina oziroma 672 glasov, v vseh nadaljnjih krogih pa zadošča že absolutna večina 504 glasovi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje