Protestniki v Bruslju so takole protestirali proti smrtni kazni. Foto: EPA
Protestniki v Bruslju so takole protestirali proti smrtni kazni. Foto: EPA
Soba za umertitve v utaškem državnem zaporu. ZDA so edina država v obeh Amerikah, ki je lani izvršila smrtno kazen. Foto: EPA

Svet Evrope in Evropska unija sta v skupni izjavi potrdila nasprotovanje smrtni kazni v vseh primerih in zavezanost njeni odpravi po svetu ter vse države pozvala k podpori resolucije o svetovnem moratoriju na smrtno kazen, o kateri bodo znova razpravljali na 65. zasedanju Generalne skupščine ZN-a.
Smrtna kazen je kruta in nečloveška, krši človekovo dostojanstvo in temeljne človekove pravice, na katerih temeljita obe organizaciji. Smrtna kazen nima vloge svarila, ob tem da noben pravosodni sistem ne more biti povsem brez napak, pa je vsaka napaka pri smrtni kazni nepovratna, piše v izjavi.

Izjema Belorusija
EU in SE dodajata, da od leta 1997 na ozemlju članic obeh organizacij ni bila izvršena smrtna kazen. Pozdravljata odločitev Rusije, da smrtna kazen ne more biti več izrečena ali izvršena, in jo pozivata k njeni de jure odpravi. Znova pa so obsodili izvrševanje smrtni kazni v Belorusiji, ki je edina evropska država, ki jo še vedno izvršuje.

Slovensko zunanje ministrstvo je v sporočilu za javnost izpostavilo dolgoletno nasprotovanje Slovenije smrtni kazni v vseh primerih in okoliščinah. Ob podpori resoluciji o moratoriju na smrtno kazen so še poudarili, da si Slovenija že vrsto let prizadeva za njeno splošno prepoved povsod po svetu, saj bi vsesplošna odprava "pripomogla h krepitvi človeškega dostojanstva in progresivnega razvoja na področju človekovih pravic".

Kritika ZDA
Amnesty International je pozval ZDA, edino državo, ki je v letu 2009 na območju Amerik izvrševala smrtno kazen, naj preneha uporabljati to kruto in nečloveško kaznovanje. Ob tem poudarjajo, da so v ZDA od leta 1977 usmrtili več kot 1200 ljudi, v istem obdobju pa iz zapora izpustili več kot 130 na smrt obsojenih zapornikov, ker so ugotovili, da so nedolžni.

Po podatkih SE-ja smrtno kazen še vedno uporablja 43 držav na svetu, največ usmrtitev pa je izvršenih na Kitajskem, v Iranu in Iraku. Samo Kitajska je izvedla približno 5.000 ali 88 odstotkov vseh usmrtitev na svetu, Iran je usmrtil najmanj 402 zapornika, Irak 77 in Savdska Arabija 69 ljudi.

Med letoma 1993 in 2009 se je število držav, ki je smrtno kazen odpravilo, s 55 dvignilo na 97. "Tu ni nobenega prostora za samozadovoljnost - vsaka usmrtitev je usmrtitev preveč. Zato sem si zadala prizadevanja za odpravo smrtne kazni za osebno prioriteto," je povedala visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Catherine Ashton.

Svetovni dan boja proti smrtni kazni zaznamujemo od leta 2002, Svet Evrope pa je leta 2007 razglasil 10. oktober tudi za evropski dan boja proti smrtni kazni.