Ameriška in kitajska delegacija sta sklenili dogovor, ki naj bi odprl pot medsebojnega sodelovanja. Foto: EPA
Ameriška in kitajska delegacija sta sklenili dogovor, ki naj bi odprl pot medsebojnega sodelovanja. Foto: EPA
Washington
Prešerno nasmejani člani ameriške in kitajske delegacije. Foto: EPA

Dvodnevni pogovori med delegacijama dveh največjih svetovnih gospodarstev so potekali v Washingtonu, končali pa so se s podpisom širokega gospodarskega sporazuma, ki sta ga podpisala ameriški finančni minister Timothy Geithner in kitajski podpremier Vang Čišan. Sporazum prinaša uresničitev nekaterih želja obeh strani, ki sta ga označili za prelomnico v sodelovanju med državama, na podlagi katere bosta državi sprejeli ukrepe za promocijo gospodarskega partnerstva.

Geithner je pozdravil obetajoče premike v kitajski gospodarski politiki in izrazil prepričanje, da bodo ameriška podjetja v prihodnosti dobila več priložnosti na kitajskem trgu, napovedal pa je tudi več kitajskih investicij v ZDA. Povedal je, da je za ZDA naj pomembneje, da bo Kitajska odpravila politiko preferenčnega podeljevanja javnih pogodb domačim tehnološkim podjetjem ter nekoliko olajšala poslovanje tujim bankam in zavarovalnicam.

Vang je povedal, da so mu ameriški sogovorniki obljubili, da bodo pošteno obravnavali kitajska podjetja pri izvoznih kontrolah in zmanjšali omejitve glede izvoza tehnologij.

Juan naj bi postal konvertibilna valuta
Geithner je izrazil upanje, da bo Kitajska dovolila hitrejšo podražitev juana v primerjavi z valutami vseh trgovinskih partnerjev, saj je juan v primerjavi z dolarjem od lanskega junija zrasel za pet odstotkov, ameriški kritiki pa trdijo, da je še vedno podcenjen za okrog 40 odstotkov.

Namestnik kitajskega zunanjega ministra Cui Tiankai je povedal, da bodo glede juana upoštevali nacionalne interese, poleg tega pa je zbodel Američane z opozorilom na obljube o trdnosti dolarja. Kitajska naj bi tako v skladu s sporazumom sprejela korake, da juan sčasoma postane konvertibilna valuta, kar bo bolj odprlo kapitalske tokove in privedlo do bolj tržnih obrestnih mer in menjalniških tečajev.

ZDA bodo pozorne predvsem na trdnost svoje valute ter na hipotekarni podjetji Freddie Mac in Fannie Mae, kjer imajo Kitajci kapital, Kitajska pa se je zavezala ukrepom za spodbujanje domačega povpraševanja za prenehanje odvisnosti od izvoza, kar naj bi storili tudi s povečanjem plač.

Največja težava so človekove pravice
Gospodarski napredek je malce zasenčil zastoj glede človekovih pravic, zunanja ministrica Hillary Clinton pa je v pogovoru za revijo Atlantic ostro kritizirala Kitajsko, da želi zaman zaustaviti napredek zgodovine. State Department je odobril 19 milijonov dolarjev za tehnologijo, ki bo aktivistom za človekove pravice pomagala prebiti spletne zidove kitajske vlade in tudi drugih vlad po svetu, kot je, na primer, iranska.

Sogovornik Clintonove, državni svetnik Dai Binguo, je pozval k medsebojnemu spoštovanju razlik in interesov, izvršni namestnik zunanjega ministra Džang Džijun pa je zatrdil, da je Kitajska zavezana človekovim pravicam in da je naredila velik napredek od leta 1949. Džang je pri tem dejal, da nobena država ni idealna glede človekovih pravic.