ZDA Kitajsko že dlje časa obtožujejo da si s poceni juanom povečuje izvoz in s tem gospodarsko rast. Foto: Reuters
ZDA Kitajsko že dlje časa obtožujejo da si s poceni juanom povečuje izvoz in s tem gospodarsko rast. Foto: Reuters
ZDA - Kitajska
Predstavniki Kitajske in ZDA so se tokrat tretjič sešli na strateškem in gospodarskem dialogu. Foto: Reuters

"Izziv je postaviti temelje za nov model rasti, ki bi jo bolj poganjala domača poraba," je ob začetku dvodnevnega strateškega in gospodarskega dialoga ZDA in Kitajske dejal ameriški finančni minister Timothy Geithner. Dodal je, da bi morala Kitajska razviti "bolj tržno usmerjeno gospodarstvo in bolj sofisticiran finančni sistem". V bolj spravljivem tonu je nadaljeval, da potrebe po reformah v obeh državah "niso v navzkrižju".

Ne le ZDA, tudi številni gospodarstveniki opozarjajo, da se Kitajska nepravično zanaša na svojo poceni valuto, da pospešuje svoj izvoz in gospodarsko rast.

Kitajska zavrača, da je juan prenizek
Člani odbora za davke v predstavniškem domu ameriškega kongresa so Geithnerju in državni sekretarki Hillary Clinton poslali pismo, naj zahtevata konec politike poceni juana, večji dostop na kitajski trg za ameriške izdelke in večjo zaščito intelektualne lastnine oziroma avtorskih pravic. Pozvali so tudi k spremembi kitajske politike favoriziranja domačih podjetij pri javnih nabavah.

Podpredsednik kitajske vlade Vang Čišan je opozoril, da je reševanje trgovinskih neravnovesij dolgotrajen proces ini ga ni mogoče izpeljati čez noč. Poudaril je napredek Kitajske pri varovanju avtorskih pravic, minister za trgovino Čen Deming pa je dejal, da "so skrbi zahoda glede podcenjenega juana neutemeljene, ker skupni presežek v zunanji trgovini Kitajske pada že tretje leto zapored".

Kitajski trgovinski presežek aprila do 11,4 milijarde dolarjev
Kitajski zunanjetrgovinski presežek se je aprila povzpel na 11,4 milijarde dolarjev, predvsem na račun rekordnega izvoza, kažejo podatki kitajskih carinskih oblasti. Kitajska je s tem zasenčila marčni presežek v višini 139 milijonov dolarjev ter občutno presegla napovedi analitikov, ki so napovedovali milijardo dolarjev presežka. Aprila se je izvoz na letni ravni povečal za 29,9 odstotka na 155,7 milijarde dolarjev, kar je rekordna mesečna vrednost. Uvoz se je medtem povečal za 21,8 odstotka na 144,3 milijarde dolarjev. Na račun aprila je Kitajska v prvih štirih mesecih zabeležila 10,3 milijarde dolarjev presežka, medtem ko je v prvih treh mesecih beležila 1,02 milijarde dolarjev primanjkljaja.

Čen je Washington pozval, naj umakne izvozne in investicijske nadzore proti Pekingu, ker bo to pomagalo k odpravi neravnovesij, ne pa omejevanje kitajskega izvoza ali uvoza. Kitajska naj bi uravnotežila trgovino z vsemi državami razen z ZDA. Peking bolj skrbi padanje vrednosti dolarja in ameriški dolg, saj ima 1.154 milijard dolarjev v zakladnih obveznicah. Guverner banke Kitajske Džou Šiaočuan je zato spomnil, da je ameriško finančno ministrstvo vedno poudarjalo, da je trden dolar v interesu ZDA in sveta.

ZDA bodo dolečene omejitve umaknile
Vang je poudaril, da je za Kitajsko zelo pomembno, da ZDA sprostijo izvozne kontrole za visoko tehnologijo in začnejo pošteno obravnavati kitajska podjetja, ki želijo vlagati v ZDA, ter nehajo mešati politiko in gospodarstvo. Kitajska želi dostop do ameriške visoke tehnologije, a pri tem naleti na zid ameriške vlade, ki izdaja dovoljenja za posle s posebej občutljivimi tehnologijami za morebitno vojaško uporabo. Kitajsko podjetje za mobilno telefonijo Huawei na primer v zadnjih treh letih ni moglo kupiti dveh ameriških podjetij oziroma prodati tehnologije v ZDA. Vang se je pritožil, da v vladnih postopkih ZDA primanjkuje preglednosti. Geithner je povedal, da bodo določene omejitve odpravili, vendar ne vseh, še posebej tistih pri najbolj napredni in vojaško občutljivi tehnologiji.

"Ostra razprava" o človekovih pravicah
Ameriški predstavniki so bili zelo neposredni v svoji kritiki kitajske zgodovine odnosov do človekovih pravic. O potrebi po večjem spoštovanju človekovih pravic na Kitajskem je v ponedeljek govoril podpredsednik ZDA Joseph Biden, ki je dejal, da so "imeli ognjevito razpravo o tem". O človekovih pravicah je, glede na sporočilo Bele hiše, z Vangom govoril tudi predsednik ZDA Barack Obama. Biden in Obama sta opozorila na številne aretacije aktivistov, novinarjev in kritikov kitajske vlade, ki želi preprečiti, da bi revolucionarni val iz arabskega sveta pljusknil na njeno ozemlje.