Potem ko je vladajoča stranka Gruzijske sanje umaknila podporo zakonu, je parlament s 35 glasovi proti in enim za danes zavrnil zakon v drugi obravnavi. V torek ga je v prvi obravnavi sprejel, kar je sprožilo množične proteste, na katerih so v torek in sredo izbruhnili spopadi s policijo, ki je proti protestnikom uporabila solzivec in vodne topove.
Zakon je določal, da se morajo nevladne organizacije in neodvisni mediji, ki se več kot 20-odstotno financirajo iz tujine, registrirati kot "tuji agenti".
Zakonu nasprotujejo gruzijska opozicija in Evropska unija, saj v njem vidijo sredstvo za omejevanje dejavnosti medijev in nevladnih organizacij po vzoru podobnega zakona, ki so ga leta 2012 sprejeli v Rusiji. Mnogi se tudi bojijo, da bi zakon lahko ogrozil prizadevanja Gruzije za članstvo v EU-ju.
Po protestih je vladajoča stranka Gruzijske sanje v četrtek napovedala, da bo predlog zakona umaknila. Opozicijske stranke so kljub temu napovedale nadaljevanje protestov zaradi pomanjkanja zagotovil, "da je Gruzija trdno na prozahodni poti".
Več kot 30.000 ljudi se je tako v četrtek zvečer znova zbralo v glavnem mestu Tbilisi na tretjih zaporednih demonstracijah. Mnogi govorci so pozivali k predčasnim parlamentarnim volitvam, nekateri pa vlado pozvali k sprejetju reform za napredovanje države na poti v EU. Več ukrepov vlade, kot je zakon o "tujih agentih", je namreč vzbudilo dvom o ohranitvi prozahodnih prizadevanj, opozicija pa jo obtožuje, da podpira Moskvo.
Gruzija, nekdanja sovjetska republika, ki je bila leta 2008 poražena v kratki vojni z Rusijo, si uradno prizadeva za vstop v Evropsko unijo in Nato.
Lavrov: Protesti spominjajo na kijevski trg Majdan
Protesti v Gruziji spominjajo na proteste, ki so leta 2014 potekali na kijevskem trgu Majdan, je medtem dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Dogajanje v Gruziji je označil za poskus državnega udara in opozoril, da so vse to organizirale tuje sile, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Ni dvoma, da je bil zakon o registraciji nevladnih organizacij uporabljen kot izgovor za začetek poskusa nasilne spremembe vlade," je dejal Lavrov. Dogajanje v Gruziji je primerjal s protesti na trgu Majdan leta 2014, ko so večmesečne demonstracije v podporo ukrajinskemu približevanju EU-ju s položaja odnesle proruskega predsednika Viktorja Janukoviča, ki se je nato zatekel v Rusijo.
Prepričan je, da so bili protesti v Gruziji organizirani iz tujine s ciljem ustvariti napetosti na mejah Rusije. Ob tem je še opozoril, da bi sosednje države Rusije morale upoštevati morebitne nevarnosti, ki jim pretijo, če se znajdejo v vplivnem območju ZDA, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Tudi tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je dejal, da za "protiruskim razpoloženjem" gruzijskih protestnikov verjetno stojijo ZDA. Spomnil je, da je bila gruzijska predsednica Salome Zurabišvili, ki podpira proteste, v tistem času v ZDA. "Svojemu ljudstvu ni govorila iz Gruzije, ampak iz ZDA," je poudaril.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje