Poti Tomislava Karamarka in Tihomirja Oreškovića so se razšle. Kako se bo razpletla kriza, pa še ni mogoče napovedati. Skoraj zagotovo pa Orešković konca leta ne bo dočakal na premierskem položaju. Foto: Reuters
Poti Tomislava Karamarka in Tihomirja Oreškovića so se razšle. Kako se bo razpletla kriza, pa še ni mogoče napovedati. Skoraj zagotovo pa Orešković konca leta ne bo dočakal na premierskem položaju. Foto: Reuters
Karamarko (levo) vztraja, da bo novega mandatarja vlade imenoval HDZ. Božo Petrov (Most) za zdaj še vedno podpira premierja Oreškovića (desno). Foto: AP

Generalni sekretar HDZ-ja Domagoj Ivan Milošević je znova pozval premierja Tihomirja Oreškovića, naj odstopi. Pričakuje tudi odstop obeh podpredsednikov vlade Tomislava Karamarka (HDZ) in Boža Petrova (Most).

Milošević je med drugim dejal, da je "vlada v slepi ulici, vemo, kakšen je izhod iz nje ... Pričakujemo, da se vsi trije umaknejo, in to je naša pot." Povedal je, da v parlamentu potekajo pogovori z vsemi, ki se zavedajo odgovornosti za državo, ki nima časa za predčasne parlamentarne volitve.

Milošević: Orešković nima dovolj političnih izkušenj
Čeprav novinarjem ni hotel razkriti, kdo bo novi kandidat, je bil jasen, da se mora politika na neki način zresniti. Milošević je znova pozval Oreškovića, naj zapusti premierski položaj, kar naj bi bilo po njegovem mnenju v skladu z zahodnoevropskimi demokratičnimi standardi. Predsedniku vlade je očital "trmoglavost" ter pomanjkanje političnih izkušenj in poznavanja okoliščin v hrvaški politiki. Ocenil je, da eksperiment s tehničnim predsednikom vlade in dvema političnima podpredsednikoma ni uspel, a da imajo dovolj poslancev, ki bodo podprli novo rekonstruirano vlado. Napovedal je, da bo HDZ izbrala mandatarja, ime pa bo objavil Karamarko. Eden od kandidatov naj bi bil minister za finance Zdravko Marić, ki je prišel v vlado iz koncerna Agrokor na predlog HDZ.

Karamarko stopil korak nazaj
Vodja HDZ-ja oziroma združenih strank Domoljubne koalicije Karamarko je pred tem iz neznanega razloga nekoliko popustil in je pripravljen izstopiti iz vlade oziroma se umakniti: "Premier, Petrov in jaz moramo oditi iz vlade, da se naredi nov korak," je dejal in bil odločen, da bo novega premierja imenoval HDZ. "Stranka, ki ima največ mandatov v saboru, ima pravico, da določi kandidata. Vse opcije so odprte, če se dogovorimo. A temelj vsega je, da začnemo delati drugače. Stalno govorimo o reformah ... HDZ ima svoj program, ki ga mora izvajati," je dejal.

Petrov: Ne bomo se prodali
Medtem pa je predsednik Mosta Petrov v četrtek pozval HDZ, naj dokaže, kateri poslanci bodo oblikovali novo parlamentarno večino, ali pa naj predlaga novega podpredsednika vlade namesto Karamarka. V nasprotnem primeru bodo sledile predčasne parlamentarne volitve, je dejal novinarjem pred poslopjem vlade. Povedal je tudi, da HDZ nikakor ne more računati na podporo 12 poslancev Mosta, ki se, kot je dejal, "ne bodo prodali", saj so "pripravljeni umreti eden za drugega".

Petrov je poudaril, da nima nobenega razloga, da bi še naprej ponujal svoj odstop iz vlade, kar je omenil kot možnost prejšnji teden. Poudaril je, da s premierjem Oreškovićem nista odgovorna za vladno krizo. Meni, da je kriza posledica dejanj skupine posameznikov iz HDZ, ki so "privatizirali stranko in vse podredili osebnim interesom". Med drugim je izjavil, da naj HDZ odpokliče zahtevo za saborsko razpravo o nezaupnici Oreškoviću.

HDZ v lovu na 76 glasov
V hrvaškem parlamentu je 151 poslancev. Glede na izjave opozicije, posebej manjših strank in poslancev narodnih manjšin, ki naj bi pri oblikovanju nove parlamentarne večine nadomestili 12 poslancev Mosta, ni možno sklepati, da ima HDZ že 76 saborskih mandatov, kolikor jih potrebuje za razrešitev Oreškovića in za oblikovanje nove vlade. Most je na parlamentarnih volitvah novembra lani dobil 19 poslancev, medtem pa so štirje zapustili stranko, trije pa naj bi oblikovali svojo poslansko skupino.