Preiskava smrti Rafika Haririja bi lahko sprožila novo nasilje v Libanonu. Foto: Reuters
Preiskava smrti Rafika Haririja bi lahko sprožila novo nasilje v Libanonu. Foto: Reuters

Saada Al Haririja, ki je tako samodejno padla.

Ministri so z odstopom zagrozili in nato svoje grožnje tudi uresničili zaradi svojih zahtev glede sodišča ZN-a, ki preiskuje umor nekdanjega premierja, očeta Saada, Rafika Haririja.

Ministri so vlado zapustili ravno v času, ko je bil Hariri na obisku v ZDA pri tamkajšnjemu predsedniku Baracku Obami. Hariri je obisk skrajšal, na poti domov pa se bo ustavil še v Parizu in tam opravil pogovore s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem.

Visoki predstavnik Haririjevega Gibanja za prihodnost Mustafa Aluš je dejal, da je Hezbolah objavo odstopov natančno časovno uskladil s srečanjem Haririja z Obamo v Washingtonu. "Hočejo, da bi se z ameriškim predsednikom srečal kot nekdanji premier ali kot vodja začasne vlade. Toda dejanski cilj je zadati moralni udarec ZDA," je dejal.

Hezbolah zanika vpletenost v smrt Haririja
Napetost v Libanonu narašča zaradi namigov, da bo sodišče ZN-a v Haririjevo smrt vpletlo člane Hezbolaha, številni pa se bojijo, da bodo napetosti prerasle v spopade med šiiti in suniti.

Potem ko so propadli poskusi Sirije in Savdske Arabije, da bi našli kompromis, so ministri od Haririja zahtevali nujen sklic vlade, kar pa je premier zavrnil. Hariri, čigar šibka koalicijska vlada si deli oblast s Hezbolahom, ki ga podpirata Iran in Sirija, je do zdaj zavračal pozive po zavrnitvi sodišča, češ da je treba pravici zadostiti.

Hezbolah, močno šiitsko politično in vojaško gibanje, je posebno sodišče ZN-a za Libanon označil za "ameriško-izraelsko zaroto" in jezno zavrnilo kakršna koli namigovanja o svoji vlogi v atentatu na Haririja februarja 2005.