Če bo zakon sprejet, bo v javnih prostorih, kjer je bilo doslej prepovedano kajenje cigaret in e-cigaret, prepovedana tudi uporaba ogrevanih tobačnih izdelkov.
Na Hrvaškem je sicer še vedno dovoljeno kajenje tobačnih izdelkov v zaprtih prostorih gostinskih lokalov, a v fizično ločenih prostorih. Tako bo ostalo tudi po sprejetju novega zakona.
Novi zakon bo prepovedal tudi prodajo nikotinskih izdelkov mlajšim od 18 let. Med temi izdelki so nikotinske vrečke, brezdimni tobačni izdelki in zeliščni izdelki za kajenje. Nekateri nikotinski izdelki, med njimi tudi nikotinske vrečke, so mladoletnikom namreč še vedno dostopni, saj gre za izdelek, ki na Hrvaškem sploh ni zakonsko opredeljen.
Kot izpostavljajo na ministrstvu za zdravje, predlagani zakon uvaja tudi možnost začasne prepovedi novih škodljivih izdelkov, ki se nenehno pojavljajo na trgu. Začasna prepoved bi trajala do 12 mesecev, za to spremembo pa so se na ministrstvu odločili prav zaradi izkušnje z nikotinskimi vrečkami.
Nadzor nad izvajanjem zakona bodo izvajali sanitarni inšpektorji. Kazni za pravne osebe bodo znašale od 260 do 2650 evrov, za kadilce, ki ne bodo upoštevali zakona, pa 130 evrov.
Predlagane rešitve po besedah hrvaškega ministra za zdravje Vilija Beroša sledijo smernicam Evropske komisije, ki je opozorila, da je uporaba tobačnih izdelkov za najmanj deset odstotkov porasla v petih članicah Evropske unije, med katerimi je tudi Hrvaška.
Na Hrvaškem kadi približno tretjina prebivalcev, za posledicami kajenja pa po navedbah vlade vsako leto umre približno 9000 ljudi ali vsaka peta umrla oseba.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje