Prvo vprašanje na novinarski konferenci voditeljev se je sicer nanašalo na Bidnovo opazko, ko je v torek na dogodku za donatorje demokratske stranke v Kaliforniji med opisom februarske sestrelitve domnevnega kitajskega vohunskega balona kitajskega predsednika Ši Džinpinga označil za diktatorja, kar je razburilo Peking. Predsednik ZDA je izrazil mnenje, da njegova izjava ne bo vplivala na odnose s Kitajsko, in prepričanje, da se bosta s kitajskim voditeljem še vedno v kratkem srečala. "Ne verjamem, da bo to imelo resne posledice," je dejal Biden.
ZDA in Indija so sicer med Modijevim obiskom naznanile številne nove sporazume in dogovore o sodelovanju na različnih področjih. Modi je dejal, da gre za novo poglavje v celovitem svetovnem strateškem partnerstvu. Napovedal je, da bosta državi razvili nove svetovne dobavne verige, omenil sodelovanje pri izdelavi motorjev za vojaška letala in na področju vesoljske tehnologije ter dejal, da "niti nebo ni meja" za odnose med Indijo in ZDA.
Vojne v Ukrajini Biden in Modi nista omenila. ZDA ostro obsojajo rusko agresijo in Ukrajino izdatno zalagajo z orožjem in drugo pomočjo, Indija pa se ni pridružila mednarodnim sankcijam proti Moskvi.
V senci strateškega povezovanja držav ostajajo kritike na račun Modija zaradi odnosa njegove vlade do muslimanov v Indiji in kritikov njegove politike. To je bila sicer prva novinarska konferenca, ki se je je indijski premier udeležil od leta 2014.
Biden: Združene države Amerike in Indija so demokracije
Biden je dejal, da sta imela dober odkrit pogovor o demokratičnih vrednotah, ob tem pa namignil na razlike v primerjavi s Kitajsko in dejal, da so ZDA in Indija demokracije z raznolikostjo in različnimi kulturami. "Demokracija je v DNK-zapisu ZDA in Indije, naš uspeh je pomemben za ves svet," je dejal Biden.
Modi je ob podobnem vprašanju ponovil Bidnov odgovor o genskem zapisu in zagotovil, da je demokracija del indijske ustave in da v Indiji ni prostora za diskriminacijo na podlagi kaste, vere ali spola. "Absolutno ni nobene diskriminacije. Demokracije ni brez človekovih pravic, svobode tiska in izražanja," je zagotovil.
Voditelja sta nato še nanizala ukrepe v boju proti podnebnim spremembam, pri čemer je Biden posebej omenil, da ZDA nameravajo pomagati Afriki, da se razvije brez takšnega onesnaževanja okolja, kot ga je povzročil razvoj njegove države. Biden je po Modijevih besedah podprl tudi njegovo zamisel, da Afriška unija postane del skupine G20.
Obe strani sta poročali, da je bil Modijev državniški obisk namenjen utrjevanju strateškega sodelovanja na področju obrambe, vesolja, čiste energije in ključnih novih tehnologij. ZDA bodo v Indiji kmalu odprle dva nova konzulata, Indija pa bo prav tako odprla še en konzulat v ZDA. Ob tem je več ameriških podjetij napovedalo, da bodo okrepila naložbe v Indiji.
Ameriška vesoljska agencija Nasa in Indijska organizacija za raziskovanje vesolja (Isro) razvijata strateški okvir za sodelovanje pri človeških poletih v vesolje, Indija pa pristopa k sporazumu za miroljubno raziskovanje vesolja Artemis.
Na mizi tudi vojaški posli
ZDA bodo Indiji prodale brezpilotne letalnike v vrednosti treh milijard dolarjev, med dogovori pa je tudi to, da bo ameriška mornarica lahko v indijskih pristaniščih popravljala vojaške ladje in da bodo skupaj izdelovali več kot 400 motorjev naslednje generacije vojaških letal za obe državi.
Indija se bo pridružila tudi ameriškim prizadevanjem za zamenjavo kitajske telekomunikacijske opreme, hkrati pa si bo prizadevala za nadgradnjo svojih brezžičnih omrežij na 5G in višje tehnologije. ZDA bodo ob tem podprle Indijo pri izdelavi akumulatorjev, čipov, električnih omrežij in modulov za sončno energijo v okviru industrije redkih mineralov, v kateri trenutno prevladuje Kitajska.
Demokratski kongresniki opozorili na notranjepolitično dogajanje v Indiji
Modi je po srečanju z Bidnom nagovoril še oba domova ameriškega kongresa in dejal, da se strinja z Bidnom, da je partnerstvo med državama odločilno za to stoletje. V kongresu je Modi doživel navdušen sprejem, čeprav je nekaj poslancev govor bojkotiralo zaradi obtožb o diskriminaciji muslimanov v Indiji in zatiranju kritikov.
"Vesel sem, da ste se danes zbrali, da bi proslavili vez med dvema velikima demokracijama na svetu – Indijo in ZDA. Strinjam se s predsednikom Bidnom, da je to odločilno partnerstvo tega stoletja. Služi namreč večjemu namenu. Demokracija, demografija in usoda nam opredeljujejo ta namen," je dejal.
Pred Modijevim obiskom je sicer več kot 70 demokratskih članov kongresa v pismu Bidnu opozorilo na poročila o skrb vzbujajočih znakih krčenja političnega prostora v Indiji, naraščanju verske nestrpnosti, napadih na organizacije civilne družbe in novinarje ter o vse večjem omejevanju svobode tiska in dostopa do medmrežja. Modi je na novinarski konferenci z Bidnom v Beli hiši zavrnil vse kritike.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje