Foto:
Foto:
Nepalski in pakistanski premier, Surja Bahadur Tapa in Zafarulah Kan Džamali

Indijski premier se bo v Islamabadu udeležil vrha južnoazijskih držav. Kljub temu da je napovedal, da se ne bo udeležil dvostranskih pogovorov, pa je dejal, da bo uspešnost vrha odprla pot tudi za reševanje drugih nesoglasij.

Državi sta v sporu zaradi Kašmirja, kjer živi večinsko islamsko prebivalstvo, islamske separatistične upornike pa naj bi podpiral prav Pakistan. Po napadu na indijski parlament leta 2002, za katerega je Indija okrivila islamske skrajneže in Pakistan, se je na obeh straneh meje zbralo okoli milijon vojakov.

Prosta trgovina med sedmimi državami
Na vrhunskem srečanju Zveze južnoazijskih držav za regionalno sodelovanje (SAARC) se sestajajo voditelji sedmih držav. Poleg omenjenih dveh še Bangladeš, Nepal, Šrilanka, Butan in Maldivi. Potrdili bodo dogovor o prostotrgovinskem območju (SAFTA).

Dogovor o odpravi carin naj bi zaživel 1. januarja 2006, v naslednjih desetih letih pa naj bi zmanjšali carine na nič do pet odstotkov. Kljub temu bo vsaka država lahko ohranila carine za nekaj zanjo najpomembnejših izdelkov. Uspeh vrha temelji predvsem na zmožnosti obeh največjih držav, da premostita medsebojne razlike, zaradi katerih sta bili že trikrat v vojni.

S podpisom sporazuma bi se njuna medsebojna izmenjava od sedanje milijarde in pol dolarjev hitro podvojila. Doslej je sicer med temi državami od leta 1995 veljal sporazum o preferenčnem trgovinskem sodelovanju (SAPTA), vendar je bilo na ta račun izmenjanega le za okoli 3 milijarde dolarjev blaga - kar je le okoli pet odstotkov vse trgovine med temi državami.