Foto:
Foto:
Civilni upravitelj Iraka Paul Bremer.
Posledice etničnih spopadov med Kurdi in Turkmenci v Kirkuku.

To je po pričanju neimenovanega predstavnika ameriške vojske v Iraku zapisal časnik Washington Post, ki dodaja, da so Američani poskušali na svojo stran pridobiti tudi iraške agente v Siriji in Iranu.

Tako bi lažje preprečili napade, kot je bil v torek, ko je na sedežu ZN-a v Bagdadu eksplodirala bomba, ki je ubila 24 oseb, med njimi tudi visokega predstavnika ZN-a v Iraku Sergia Vieiro de Mello.

Ameriški civilni upravitelj Iraka Paul Bremer je dejal, da bodo tisti, ki računajo na vrnitev vpliva stranke Baas, razočarani. Tudi tistim, ki računajo na vrnitev tiranije, ne bo uspelo. Lahko izvedejo napad ali dva, mogoče 10 napadov, ampak jim ne bo uspelo, je bil odločen Bremer.

V Nadžafu ubiti trije Iračani
V šiitskem svetem mestu Nadžaf v osrednjem Iraku so v eksploziji v bližini glavne mošeje umrli trije Iračani.

Eksplozija je odjeknila 800 metrov južno od mošeje Imama Al Alija in pri tem ubila tri Iračane, enega pa ranila, je sporočil tiskovni predstavnik ameriške vojske. Šiitski Iračani so dejali, da je bil namen eksplozije ubiti glavnega šiitskega voditelja Mohameda Saeda Al Hakima, ki je bil v eksploziji ranjen.

V mošeji Imama Al Alija se nahaja grobnica Alija, kalifa in bratranca preroka Mohameda, in je najsvetejše mesto za šiitske muslimane.

Etnični spopadi v Kirkuku
Ulice severnoiraškega mesta Kirkuk, kjer je bilo v spopadih med Kurdi in Turkmeni ta konec tedna ubitih nekaj ljudi, nadzirajo pripadniki iraške policije.

Spopadi med Kurdi in Turkmeni so se razvneli v petek v mestu Tuz Kurmatu južno od Kirkuka, ko so Turkmeni Kurde obtožili skrunitve šiitskega svetišča zunaj mesta, zaradi strelov iraške policije sta umrli dve osebi. V soboto so se spopadi razširili tudi v Kirkuk, kjer naj bi bilo ubitih 15 ljudi.

V etnično mešani Kirkuk, središče iraške naftne industrije, so v času Sadama Huseina množično naseljevali Arabce, kar je še stopnjevalo napetost med prebivalci.

Odgovornost za napad na sedež ZN-a prevzela še ena skupina
Predstavniki iraške skupine Mohamedova vojska so v sporočilu, ki ga je predvajala libanonska televizija LBCI, prevzeli odgovornost za napad na sedež ZN-a v Iraku. To je že druga skrajna skupina, ki je prevzela odgovornost za omenjeni napad. Prva je bila prav tako doslej neznana Oborožena straža druge Mohamedove vojske. Po besedah ameriškega civilnega upravitelja Paula Bremerja je Irak postal novo bojišče v svetovnem boju proti terorizmu. Ob tem je izrazil odločenost, da terorizem ne bo upočasnil ameriških prizadevanj za obnovo te države.