Britanski časnik Guardian je poročal, da je Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) od Irana zahtevala pojasnilo o dokazih, ki kažejo, da so iranski znanstveniki izvedli testiranje t. i. implozije v dveh fazah. Po do zdaj še neobjavljenih dokumentih, ki jih je zbrala agencija Združenih narodov, naj bi testirali celo še bolj napredno fazo te tehnologije.
"Presenetljive tehnološke ambicije"
Razvoj dogodkov, ki še večajo negotovost glede iranskega jedrskega programa, jedrski strokovnjaki opisujejo kot "dih jemajoč". "Neverjetno je, da so še pred izpopolnitvijo prvega koraka storili četrti ali peti korak. To, da so začeli preizkušati bolj sofisticirane modele, kaže na stopnjo tehnološke ambicije, ki je presenetljiva," meni James Acton, britanski jedrski strokovnjak.
Ko se sofisticirano tehnologijo obvlada, je mogoče razviti manjše in preprostejše jedrske bojne konice, ki imajo manjši premer in jih je lažje namestiti na izstrelek.
IAEA tokrat dokaze jemlje bolj resno
Do dokazov, ki jih je IAEA predložil Iranu pod skupnim naslovom "Morebitne vojaške dimenzije iranskega jedrskega programa", je agencija s sedežem na Dunaju prišla s pomočjo zahodnih obveščevalnih služb. V preteklosti je podobna poročila obravnavala skeptično, tokrat pa je generalni direktor agencije Mohamed El Baradej dejal, da dokazi o oboroževanju Irana "izhajajo iz več virov", se zdijo "na splošno konsistentni" in so "dovolj obširni in podrobni, da mora na njih odgovoriti Iran".
"Nočemo se ločiti od naših 1.200 kilogramov obogatenega urana, da bi dobili gorivo z 20-odstotno obogatitvijo," je medtem sporočil vodja iranskega parlamentarnega odbora za varnostno in zunanjo politiko Aledin Borudžeridi. "Možnosti, da bi dali naš obogateni uran postopoma oz. v eni pošiljki, ni več. Zdaj preučujemo, kako si priskrbeti gorivo in Ali Ašgar Soltanieh (iranski veleposlanik pri IAEA) si prizadeva to doseči," je še dodal.
Teheran sicer še vedno ni uradno odgovoril na pobudo IAEA-ja glede rešitve spora o iranskem jedrskem programu, čeprav naj bi to storil že do konca oktobra.
Če ne bo napredka, sankcije niso izključene
Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je Iranu zagrozil, da bo Moskva podprla zaostritev sankcij, če ne bo kmalu napredka v pogajanjih. "Če bo iransko vodstvo sprejelo manj konstruktivno držo, potem je teoretično mogoče vse," je dejal v pogovoru za Spiegel. "Ne želim, da se to konča z zaostritvijo sankcij, kajti sankcije praviloma vodijo v še bolj kompleksen in nevaren položaj. Toda če ne bo napredka, potem nihče ne more izključiti takega scenarija," je še dodal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje