Svet guvernerjev IAEA iranski dosje predal VS ZN. Foto: EPA
Svet guvernerjev IAEA iranski dosje predal VS ZN. Foto: EPA
Mahmud Ahmadinedžad
Skrajni iranski predsednik odkrito grozi ZDA. Foto: EPA
Lavrov in Riceova
Vodja ameriške diplomacije Riceova in njen kolega Lavrov glede Irana svetujeta različna pristopa. Foto: EPA

Direktor IAEA-ja Mohamed El Baradej je izrazil obžalovanje, da so propadla prizadevanja ruske in evropske diplomacije, da bi Teheranu zagotovili jedrsko energijo za miroljubne namene, a ob tem izključili možnost za izdelavo orožja.

Vabljeni na klepet z nekdanjim veleposlanikom v Iranu dr. Jožefom Kuničem.
Varnostni svet utegne o tem vprašanju razpravljati že prihodnji teden. Če Iran ne bo sodeloval, so lahko proti njemu uvedene sankcije, mogoči pa so tudi drugi ukrepi. Vprašanje sankcij je politično izjemno občutljivo, saj jim nasprotujeta dve stalni članici Varnostnega sveta: Rusija in Kitajska, ki imata v Iranu svoje interese, predvsem naftne. Poznavalci menijo, da bo odločitev za Teheran neugodna. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je sicer prepričan, da sankcije ne bodo prepričale iranskih oblasti, da obrzdajo sporni jedrski program.

Iran grozi Združenim državam
Iran je Združenim državam zagrozil, da bodo "doživele trpljenje in bolečino", če bo VS ukrepal proti jedrskemu programu. Če se bodo ZDA odločile za to pot, naj se odločijo, so sporočili iz Teherana. Zatrdili so, da bodo nadaljevali bogatenje urana, se pri tem ne ozirali na nikogar in spremenili svojo politiko izvoza nafte. Iran se ne bo uklonil političnemu pritisku in sprejel kompromisa, ki bi ga odvrnil od začrtane poti. Naši sovražniki so bili do zdaj močni zato, ker smo bili mi šibki. Vendar naj iransko ljudstvo ve, da bo Zahod popustil, če bomo pokončni in močni, je dejal iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad.

Moskva brez dogovora
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je zatrdil, da Moskva s Teheranom ni sklenila nikakršnega kompromisa o jedrskem programu.

Po pogovorih z ameriško kolegico Condoleezzo Rice je dejal, da dogovora o iranskem bogatenju urana na ruskih tleh ni. Pojasnil je, da si Moskva prizadeva za ustavitev bogatenja urana v Iranu, vrnitev sprtih strani k pogajanjem in za nadaljevanje inšpekcijskega nadzora IAEA-ja v Iranu, kar je skladno z zahtevami mednarodne skupnosti.

Washington neomajen
ZDA so včeraj ponovile trdno stališče glede predaje iranskega vprašanja Varnostnemu svetu ZN-a in evropske ter druge države pozvale, naj se jim pridružijo pri sankcijah. Na ostre besede tamkajšnjega podpredsednika Dicka Cheneyja se je odzval generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan. Washington je pozval, naj umiri retoriko. Cheney je Iran v primeru nesodelovanja posvaril pred "resnimi posledicami" in dejal, da so v ZDA odprte še vse možnosti za preprečitev iranskega jedrskega oboroževanja.