A stvari se počasi spreminjajo, tudi po zaslugi italijanskega zgodovinarja Carla Spartaca Capogreca, ki v knjigi Fašistična taborišča, internacija civilistov podrobno dokumentira taborišča Mussolinijeve Italije, v katerih je bilo interniranih tudi na tisoče Slovencev.
"Ne le Rab in Gonars, ampak tudi na desetine zasedenih ozemelj današnje Slovenije in Hrvaške. Koncentracijska taborišča fašistične Italije, ki jih je po vojni demokratični Rim skoraj povsem izbrisal iz zgodovinskega spomina," poroča dopisnica iz Rima Mojca Širok, ki se je pogovarjala z omenjenim avtorjem knjige.
Ta pravi, da italijanske različice Nürnberga sploh nikoli ni bilo, površinska pa je bila tudi čistka fašističnih veljakov, saj se je država le nadaljevala.
"Potem je prevladala želja po obnovi, po tem, da gledamo v prihodnost. Ne nazadnje je tukaj še geostrateški razlog, saj Italija po 25. aprilu 1945 ni več stara Italija. Po novem je vključena v zahodno politično-vojaško zavezništvo."
Več pa v prispevku:
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje