Malezijski preiskovalci sprva niso izključili možnosti samomora v pilotski kabini na krovu poleta MH370 malezijske letalske družbe. "Preučujemo tudi to možnost," je povedal malezijski minister Hišamudin Husein, ne da bi razkril podrobnosti.
Vse od 8. marca ni niti ene sledi za letalom boeing 777-200 ER, ki je z 239 ljudmi na krovu skrivnostno izginilo. "Ne vemo, kdaj točno je bil sistem Acars (Communications Addressing and Reporting System) izklopljen. Vemo le, kdaj je bil izveden zadnji prenos sporočila," je na tiskovni konferenci sporočil izvršni direktor letalske družbe Malaysia Airlines Ahmad Jauhari Yahya.
Pilot Zaharie Ahmad Shah (53) je bil namreč politično dejaven nasprotnik koalicije, ki v Maleziji vlada že 57 let. Le dan po izginotju letala so malezijskega opozicijskega voditelja Anvarja Ibrahima zaradi sodomije obsodili na petletno zaporno kazen. Njegovi podporniki kot tudi mednarodne organizacije za človekove pravice trdijo, da je šlo za politično motivirano obsodbo. Sicer pa je malezijska policija že izključila možnost povezave med pilotovo politično privrženostjo in izginotjem.
Letalo letelo še nekaj ur
Letalo družbe Malaysia Airlines iščejo na območju t. i. južnega koridorja, ki se razteza med Indonezijo in jugom Indijskega oceana. Spremembe v operaciji iskanja prihajajo po tem, ko je malezijski premier Najib Razak v soboto razkril, da so komunikacijski sistem na letalu po vzletu namenoma onesposobili in je letalo v neznano smer morebiti potovalo tudi do sedem ur.
Nekateri mediji sicer poročajo, da naj bi po ameriškem mnenju letalo letelo južno proti Indijskemu oceanu, kjer mu je predvidoma zmanjkalo goriva in je strmoglavilo. Zračni prostor severneje je namreč precej bolj obljuden in bi letalo tam najverjetneje zaznali.
Avstralski premier Tony Abbott je napovedal, da bo Avstralija prevzela vodstvo v iskalni operaciji v Indijskem oceanu. Abbott je povedal, da je govoril z Najibom, ki ga je prosil, naj prevzame iskanje na tem območju. Avstralija je ena od 26 držav, ki pomaga pri iskanju letala, ki je izginilo slabo uro po vzletu z mednarodnega letališča v malezijski prestolnici Kuala Lumpur.
Izgubljenega preveč časa
Medtem je Kitajska izrekla ostro kritiko Maleziji zaradi izvajanja preiskave, saj je bilo zaradi pomanjkanja verodostojnih informacij izgubljenega veliko časa, poroča kitajska tiskovna agencija Šinhua. Po pisanju agencije so se zaradi tega pojavili številna ugibanja in govorice, ki so še dodatno obremenile družine pogrešanih. Večina potnikov na izgubljenem letalu je bilo sicer kitajskih državljanov, ki so bili na poti v Peking.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje