Jemenska državna televizija je poročala, da se je predsednik Saleh tri mesece po napadu na njegovo rezidenco iz Savdske Arabije vrnil v domovino. Na začetku junija so uporniki namreč izvedli uspešen napad na Salehovo rezidenco, v katerem je bil sam huje ranjen in močno opečen. Več kot dva meseca se je zdravil v savdski vojaški bolnišnici v Rijadu.
Državna televizija je poročala, da se je Saleh v prestolnico vrnil ob zori z zasebnim letalom, drugih podrobnosti vrnitve pa ni izdala. Ob novici, da se je predsednik vrnil, so na televiziji predvajali njegove starejše posnetke ter zaigrali državno himno in druge državniške pesmi. Da se je Saleh vrnil v domovino, je potrdilo tudi jemensko veleposlaništvo v Washingtonu.
Protestniki že od nedelje vztrajajo na ulicah
Ob vrnitvi so predsednika, ki je na oblasti že 30 let, v Sani pričakali protestniki, ki že več dni zahtevajo njegov odstop. Spopadi so se sprevrgli v krvavo nasilje med nasprotniki in privrženci predsednika Saleha, samo od nedelje je bilo ubitih že več kot sto ljudi. Po poročanju tujih medijev je Jemen vse bolj na robu državljanske vojne.
"Zagotovo nas čaka stopnjevanje nasilja, a naj le pride nazaj. Hočemo, da se vrne in da se mu sodi za vse njegove zločine," je za BBC povedal eden izmed organizatorjev protestov Mohammed Al Asl. Tudi drugi protestniki so prepričani, da se bodo nasilje in spopadi ob Salehovi vrnitvi še okrepili.
Saleh kljub pozivom vztraja na oblasti
Množični protesti sicer potekajo že od januarja, a Saleh ne popušča in ne namerava odstopiti s položaja, saj ima 69-letni predsednik za zdaj še vedno dovolj podpore znotraj vojske in med nekaterimi plemeni, ki napadajo protirežimske protestnike. Tudi mednarodna skupnost je že večkrat poskusila doseči odhod Saleha z oblasti in mirno prehodno obdobje, a brez večjih uspehov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje