Med oranžno revolucijo leta 2004 največji Juščenkov nasprotnik je moral pred podelitvijo mandata po dolgotrajnih nočnih pogajanjih pisno obljubiti, da ne bo skušal ustaviti gospodarskih reform in prozahodne politike.
Janukovič ima v ukrajinski radi šibko večino njegove Regionalne stranke, socialistov in komunistov.
Viktor bo nadzoroval Viktorja
Juščenko se je tako raje odločil za sobivanje z Janukovičem, kot da bi po štirih mesecih politične krize zaradi nezmožnosti sestave drugačne vlade razpustil parlament in razpisal predčasne parlamentarne volitve. V vladi naj bi Juščenko skušal obdržati vpliv prek svojih ljudi, vendar zaenkrat ni znano, kdo bo sestavljal Janukovičevo ekipo. Juščenko ima sicer kot predsednik še vedno nadzor nad zunanjo politiko, obrambo in nacionalno varnostjo.
Juščenko je ob objavi novice pred novinarji dejal, da se zaveda, da bo njegova odločitev pri delu prebivalstva naletela na neodobravanje in razočaranje, vendar opozarja, da lahko le tako omogoči poenotenje države, ki je od marčevskih volitev brez vlade. Pogajanja z nekdanjo zaveznico Julijo Timošenko so namreč propadla, potem ko so socialisti izstopili iz njene oranžne koalicije in prestopili na stran Janukoviča.
Napovedane spodbude za gospodarstvo
Janukovič velja za pragmatičnega gospodarskega politika, ki napoveduje znižanje davkov v gospodarstvu in vzpostavitev šibkejše valute, kar bi pripomoglo k večjemu izvozu. Pri njegovih načrtih ga podpirajo tudi vplivni bogataši, medtem ko se nekateri bojijo, da se bodo vrnili časi netransparentnosti v gospodarskih politiki. Njegovo nasprotovanje vključevanju v evropske integracije bo najverjetneje vsaj za pet let odložilo vstopanje v Nato.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje