Kem Sokha ob odhodu s sodišča. Foto: Reuters
Kem Sokha ob odhodu s sodišča. Foto: Reuters

Sokha je nekdanji voditelj razpuščene opozicijske Kamboške nacionalne reševalne stranke (CNRP). Aretirali so ga leta 2017 in ga obtožili, da je skupaj z ZDA skušal z oblasti vreči kamboškega avtoritarnega voditelja Huna Sena, ki je na čelu države že skoraj štiri desetletja, piše Guardian.

Sodnik je zdaj razsodil, da je Sokha "kriv sodelovanja s tujci". Razsodba pomeni tudi, da ne bo smel kandidirati na prihodnjih volitvah in glasovati na njih.

Mnoge človekoljubne organizacije so ostro kritizirale razsodbo in poudarile, da je njen namen opozoriti vse druge opozicijske kandidate, kaj jih čaka, če bodo preglasni. V državi bodo namreč julija potekale parlamentarne volitve. Tudi mednarodna organizacija Amnesty International je obtožbe proti Sokhi označila za "izmišljene", kamboški sodni sistem pa je po njihovem mnenju "znova pokazal osupljivo pomanjkanje neodvisnosti". Ob tem so pozvali k takojšnji izpustitvi politika.

Po aretaciji Sokhe leta 2017 se je njegova opozicijska stranka razpustila, s čimer je vladajoča elita izgubila glavnega tekmeca na volitvah leta 2018. Na njih je vladajoča stranka osvojila vseh 125 sedežev v narodni skupščini.

Hun Sen v boju proti medijem

Pod vladavino Huna Sena so bili mnogi aktivisti civilne družbe in predstavniki opozicije v množičnih sodnih procesih obsojeni, prenehalo je delovati več časopisov in radijskih postaj, sprejeta pa je bila tudi zakonodaja, ki omejuje državljansko svobodo. V začetku tega meseca je Hun Sen odredil tudi zaprtje ene od redkih neodvisnih medijskih organizacij v državi, Voice of Democracy (VOD), in jo obtožil, da je napadala njega in njegovega sina ter škodovala "dostojanstvu in ugledu" kamboške vlade.

Po podatkih Amnesty Internationala je v kamboških zaporih na podlagi lažnih obtožb pridržanih najmanj 39 članov politične opozicije.