Afganistan tudi deset let po padcu talibanskega režima ostaja nemirna in nestabilna država. Foto: MMC RTV SLO/STA/Reuters
Afganistan tudi deset let po padcu talibanskega režima ostaja nemirna in nestabilna država. Foto: MMC RTV SLO/STA/Reuters
Bonn
"Naša mlada demokracija je še vedno krhka," je v Bonnu priznal Karzaj. Foto: EPA

V Bonnu v Nemčiji se je začela konferenca o Afganistanu, ki se je udeležujejo predstavniki 90 držav, a s ključno pomanjkljivostjo - neudeležbo Pakistana, ki srečanje bojkotira zaradi nedavnega napada Natovih sil na njegovo obmejno postojanko, v katerem je umrlo 24 pakistanskih vojakov. Konferenca o Afganistanu poteka deset let po podobnem srečanju, ki je sledilo padcu talibanskega režima.

"Afganistanci ne želijo izkoriščati velikodušnosti mednarodne skupnosti niti dan dlje, kot bo to potrebno," je ob začetku konference poudaril afganistanski predsednik Karzaj, ki je ocenil, da bo njegova država tudi po umiku mednarodnih sil leta 2014 še najmanj deset let potrebovala mednarodno pomoč.

Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je Afganistancem obljubil podporo. "Afganistanskemu prebivalstvu pošiljamo jasno sporočilo: ne bomo vas zapustili," je zatrdil pred okoli tisoč udeleženci konference. Po njegovem prepričanju je stabilen in miren Afganistan v interesu mednarodne skupnosti.

Poziv k reformam
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je Karzaja pozvala k političnim reformam, ki so po njenem mnenju predpogoj za nadaljnjo finančno podporo Afganistanu od mednarodne skupnosti.

"V Bonnu smo se zbrali, ker ima vsak izmed nas odgovornost, ki jo mora uresničevati, če želimo biti uspešni," je poudarila in ob tem pozdravila dejstvo, da so se afganistanske oblasti same zavezale k določenim odločitvam in reformam.

Po ocenah Clintonove je med najpomembnejšimi ukrepi, ki jih mora sprejeti Afganistan, nujno poročanje o razmerah v državi, medtem ko je Karzaja pohvalila, ker je za leto 2014 obljubil razpis predsedniških volitev. Sama še meni, da bo celotno območje ogromno izgubilo, če Afganistan znova postane izvor terorizma in nestabilnosti.

Več cest kot kadar koli prej
Karzaj je zagotovil, da bo predaja pristojnosti z Natovih sil na afganistanske končana v skladu z načrti, torej približno v treh letih. "Trdno smo odločeni končati pristojnosti do leta 2014," je dejal.

Afganistanski predsednik je predstavil tudi napredek v državi od prve bonske konference pred desetimi leti. V tem času so med drugim zgradili več cest kot prej v vsej zgodovini države, čeprav državo še vedno čakajo izzivi. Karzaj je med največjimi težavami izpostavil slabe varnostne razmere, ob tem pa napovedal odločen boj proti korupciji.