Eden izmed pomembnejših ukrepov, ki jih je Asad sprejel med protesti, je odprava izrednih razmer, a to ni zadovoljilo protestnikov. Foto: EPA
Eden izmed pomembnejših ukrepov, ki jih je Asad sprejel med protesti, je odprava izrednih razmer, a to ni zadovoljilo protestnikov. Foto: EPA
Sirska protestnica v Jordaniji
Protestniki ne zahtevajo samo več svoboščin, ampak tudi konec korupcije, s pomočjo katere si je vladajoča elita napolnila žepe, medtem ko ena tretjina prebivalcev živi pod pragom revščine. Foto: EPA
Sirski tank
Za zadušitev protestov so sirske oblasti uporabile tanke. Foto: EPA

O tankovskem obstreljevanju predmestja Bab Amro tretjega največjega sirskega mesta so poročali sirski aktivisti in priče. "Homs se trese od zvoka eksplozij," je povedal tamkajšnji borec za človekove pravice Nadžati Tajrara.

Sirska vojska naj bi okrepila svoje enote okoli ključnih krajev, kjer potekajo protesti proti predsedniku Asadu. Aretiranih naj bi bilo tudi več voditeljev protestov. Sirske oblasti še vedno vztrajajo, da preganjajo "oborožene teroristične tolpe". Po poročanju BBC-ja sirske oblasti trdijo, da so zasegle orožje in strelivo, pa tudi okoli 150 motornih koles, ki naj bi jih "teroristi" uporabljali za napade.

"Enkratna priložnost"
Generalni sekretar ZN-a Ban Ki Mun je sirske oblasti znova pozval k ustavitvi nasilja nad protestniki in sprejetju reform, "preden bo prepozno". Ban je povedal, da se je med protesti že večkrat pogovarjal z Asadom, nazadnje pred štirimi ali petimi dnevi. Pojasnil je, da sirski predsednik ni izpolnil nekaterih obljub o spremembah.

Dejal je tudi, da imajo voditelji v arabskem svetu enkratno priložnost, da ustrežejo zahtevam svojih ljudi po osnovnih svoboščinah. Ob tem je opozoril, da so pridobitve v Tuniziji in Egiptu še vedno krhke ob vnovičnih nemirih v teh državah.

Asad je obljubil spremembe že leta 2000, ko je na oblasti nasledil svojega očeta, a se je zdaj na zahteve po spremembah odzval s tanki na ulicah, ostrostrelci na strehah ter aretacijami protestnikov in aktivistov.

Sila se za zdaj obrestuje režimu
Varnostne sile po vsej državi so se odločno postavile po robu protestnikom od mesta Dera na jugu do Banjasa na severu ter jih z obkolitvijo osamile, kar otežuje njihovo gibanje.

"Videti je, da postaja režim vse bolj in bolj nepriljubljen z uporabo zelo zlobnih metod, vendar je do zdaj preživel," je povedal Patrick Seale, ki je napisal biografijo Bašarjevega očeta Hafeza Al Asada.

Tudi za prihodnje ni ravno veliko obetov, da bi Asad izgubil tla pod nogami, saj njegov režim uporablja silo nad civilisti, a v nasprotju z Libijo ne gre pričakovati zunanjega posredovanja. Edino upanje je, da bi se mu uprli sunitski častniki v vojski.

Cena obstanka na oblasti pa je vsak dan večja. "Tako dolgo, kot bodo vojska in varnostne sile ostale zveste Asadau, bo preživel, a z uničenim ugledom," je še dejal Seale.

Brez nagovora ljudstva
Asad neposredno ni nagovoril svojega naroda od marca, ko so se začeli protesti, vendar se je pojavil na televiziji, ko je govoril pred poslanci in člani vlade.

"Nekateri mislijo, da so ga izrinili in da je moral predati oblast skrajnežem v njegovi družini," pojasnjuje Seale in dodaja, da Asad ni povedal, kaj sam želi, ampak je to prepustil varnostnim silam, kar bi lahko pomenilo, da nima vsega pod nadzorom.

V zahodnih državah zato ugibajo, kdo daje ukaze. Je to Bašar, njegov mlajši brat Maher, ki poveljuje sirski republikanski armadi, ali njegov svak Asef Šavkat, nekdanji vodja vojaške obveščevalne službe, ki je zdaj namestnik vodje vojaškega kabineta?

Očitno med zahodnimi politiki še vedno prevladuje prepričanje, da je Asad potencialni reformator, ki ga nazaj držijo jastrebi med njegovim osebjem. Na to kažejo tudi mednarodne sankcije, ki so jih sprejeli zaradi nasilja nad protestniki in niso usmerjene proti samemu predsedniku, ampak proti drugim članom njegove družine, med njimi tudi proti Maherju.