Tiskovni predstavnik ameriške mornarice Jeff Davis je sporočil, da so bili pogovori "profesionalni in produktivni", admirala pa sta se po njegovih navedbah pogovarjala o "svobodi navigacijskih operacij, odnosih med mornaricama in pomembnosti nadaljevanja dialoga", je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Kitajski admiral Vu Šengli je po poročanju BBC-ja svojega ameriškega kolega opozoril, da obstaja tveganje, da bi takšni majhni incidenti lahko zanetili vojno.
Po navedbah neimenovanih virov Kitajska na pogovorih ni izrazila želje, da bi odpovedala napovedani obisk kitajskih ladij na Floridi prihodnji teden ali obisk poveljnika ameriške mornarice v Tihem oceanu, admirala Harryja Harrisa.
Kitajska zavrača arbitražo
Kitajska je plovbo ameriškega rušilca mimo kitajskega umetnega otoka obsodila in poudarila, da gre za grožnjo suverenosti Kitajske. Na drugi strani pa kitajske zahteve v Južnokitajskem morju zavračajo številne azijske sosede.
Mednarodno arbitražno sodišče je potrdilo, da je pristojno za reševanje spora, ki so ga vložili Filipini. Hkrati je arbitražno sodišče zavrnilo trditve Kitajske, da gre za posege v njeno suverenost in da sodišče presega svoja pooblastila. Kitajsko zunanje ministrstvo pa je poudarilo, da Kitajska ne bo sprejela ali sodelovala pri arbitražnem reševanju sporov na haaškem sodišču.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje