Podjetje Mitsubishi Heavy Industries (MHI) je sporočilo, da so prejšnji mesec našli viruse na več kot 80 svojih serverjih in računalnikih.
Vlada trdi, da se ne zaveda uhajanja kakšnih pomembnih oziroma tajnih podatkov. Obrambno ministrstvo je kljub temu zahtevalo, da MHI izpelje temeljito preiskavo.
Preiskava napada
Japonski zunanji minister Yasuo Ichikawa je dejal, da hekerjem ni uspelo dostopiti do nobenih pomembnih podatkov, da pa mora MHI "izvesti pregled nadzornega informacijskega sistema". Dodal je, da bo ministrstvo še naprej spremljalo težavo in izvedlo preiskave, če bo treba.
Vladni predstavniki so bili besni, ko so za vdor v računalniški sistem izvedeli iz medijev. Vsi, ki imajo z japonsko vlado sklenjeno pogodbe, so jo obvezani takoj obvestiti o kakršnih koli morebitnih zlorabah občutljivih ali tajnih podatkov.
Kitajska zanika namigovanja
Medmrežni napad – bil naj bi prvi takšen proti japonski obrambni industriji – se je začel zunaj računalniškega sistema podjetja. Niti vlada niti MHI nista sporočila, kdo bi bil lahko odgovoren. Eden od japonskih medijev je poročal, da so v napadu na MHI zaznali skripto v kitajščini.
Kitajska je namigovanja, da je odgovorna za napad, zavrnila. "Kitajska je ena glavnih žrtev hekerjev. Kitajsko obtožiti, da je vir hekerskih napadov, je ne le neosnovano, pač pa tudi ne koristi krepitvi mednarodnega sodelovanja in medmrežne varnosti," je dejal predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva. Kitajska je bila v preteklosti že obtožena izvajanja hekerskih napadov na tuje vladne agencije in podjetja.
ZDA se bojijo "medmrežnega zmaja"
Kljub kitajskemu zanikanju je ameriška vojska vedno bolj zaskrbljena zaradi zmožnosti Kitajske na tem področju, poroča BBC. Strah pred "medmrežnim zmajem" krepi dojemanje vdiranja v računalniške sisteme kot morebitno dejanje vojne.
Da so njegov sistem napadli hekerji, trdi še en obrambni pogodbenik, IHI, ki dostavlja dele motorjev za vojaška letala. IHI pravi, da že več mesecev prejema z virusi okuženo elektronsko pošto, a da je njihov varnostni sistem preprečil okuženje.
Napaden tudi Lockheed Martin
Pred časom je bilo žrtev napada tudi podjetje Lockheed Martin, največje letalsko podjetje na svetu, ki izdeluje lovce F-16, F-22 in F-35 ter sodeluje z ameriško vojsko. Čeprav je podjetje zatrdilo, da v napadu maja virusi niso okužili nobenih njegovih programov, je napad druga podjetja pripravil do ocene svojih varnostnih ukrepov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje