Kitajska je na pogovor že poklicala ameriškega veleposlanika v Pekingu. V Pentagonu sicer poudarjajo, da je šlo za rutinsko plovbo. "Povedali smo, in kar govorimo, bomo tudi delali, da bomo leteli, pluli in delovali, kjer koli nam to dovoljuje mednarodno pravo," je dejal ameriški obrambni minister Ash Carter.
Le tri tedne po obisku kitajskega predsednika Ši Džinpinga v ZDA, med katerim naj bi obe državi zgladili največja nasprotja, so se v Washingtonu odločili izzvati Kitajsko v zvezi z njenim lastništvo nad umetnimi otoki v Južnokitajskem morju, ki si jih lasti več držav. Kitajska namreč meni, da so del njenega teritorija.
Kitajske vojne ladje so včeraj ameriški rušilec samo opozorile, da krši kitajsko suverenost, na zunanjem ministrstvu pa so bili ostrejši: "Kitajska nasprotuje poseganju v kitajsko suverenost in njene varnostne interese v imenu svobodne plovbe in letenja. Kitajska bo odločno branila suverenost svojega ozemlja, svoje varnostne interese in pomorske pravice. Kitajska bo ob morebitnih provokacijah svoje ozemlje branila z vsemi sredstvi," je dejal kitajski zunanji minister Lu Kang. Kakšni bodo ti ukrepi, ni povedal.
Kitajska mornarica bo na to območje poslala več bojnih ladij in letal, izključeni niso niti obsežni manevri kitajske mornarice v Južnokitajskem morju. Če bodo Američani ponovili včerajšnjo provokativno akcijo, se utegne kot skrajno sredstvo katero od kitajskih bojnih ladij zaleteti v ameriške bojne ladje.Takšen incident se je zgodil leta 1988 med sovjetskimi in ameriškimi vojnimi ladjami v Črnem morju.
Politični analitiki menijo, da se bosta kljub ostrim besedam obe državi vendarle poskusili izogniti hudim incidentom, ki bi zelo škodovali gospodarsko najmočnejšima državama na svetu.
Uroš Lipušček, dopisnik RTV Slovenije v Pekingu
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje