Varnostni svet ZN-a bo danes odločil, ali bo opazovalni misiji v Siriji po 19. avgustu podaljšal mandat. Foto: EPA
Varnostni svet ZN-a bo danes odločil, ali bo opazovalni misiji v Siriji po 19. avgustu podaljšal mandat. Foto: EPA
Organizacija islamskega sodelovanja
Organizacija islamskega sodelovanja nasprotuje vojaškemu posredovanju v Siriji. Foto: EPA
Valerie Amos
Podsekretarka ZN-a za humanitarne zadeve Valerie Amos je dejala, da so se od njenega obiska v Siriji marca letos razmere resno poslabšale. Če je takrat po njeni oceni človekoljubno pomoč potreboval milijon ljudi, se je zdaj to število povzpelo na dva milijona in pol. Foto: EPA
Sirski režim vse bolj osamljen

Po zaprti seji VS-ja je francoski veleposlanik pri ZN-u Gerard Araud povedal, da se bo mandat misiji iztekel in ga ne bodo podaljšali. Članice VS-ja so se na seji strinjale z ustanovitvijo civilnega urada za zvezo v Siriji, ki ga je predlagal generalni sekretar svetovne organizacije Ban Ki Mun.

Araud je pojasnil, da se je VS odločil proti podaljšanju mandata, ker niso bili izpolnjeni pogoji za morebitno podaljšanje misije neoboroženih opazovalcev, saj se nasilje v Siriji ni zmanjšalo, poleg tega pa sirska vlada še vedno uporablja težko orožje.

Izključitev Sirije
Voditelji držav Organizacije islamskega sodelovanja (OIC) so začasno izključiti Sirijo, z obrazložitvijo, da "islamski svet ne more več sprejemati režima, ki pobija lasten narod".

Odločitev OIC-ja, ki je med drugim zahteval takojšnjo ustavitev nasilja v državi, so že pozdravile ZDA. Po besedah tiskovne predstavnice ameriškega zunanjega ministrstva je to dokaz več, da je režim sirskega predsednika Bašarja Al Asada vse bolj osamljen, sirski narod in njegov boj za demokracijo pa uživata vse večjo podporo. Sicer pa OIC ne podpira vojaškega posredovanja v Siriji, izključitvi Sirije iz OIC-ja pa je nasprotoval Iran.

Valerie Amos: V Siriji potrebuje humanitarno pomoč 2,5 milijona ljudi
Po besedah podsekretarke ZN-a za humanitarne zadeve Valerie Amos potrebuje v Siriji dobrodelno pomoč (v obliki zdravstvene oskrbe, bivališč, hrane, vode in sanitarij) okoli 2,5 milijona ljudi. Amosova je sicer ob obisku v Siriji dejala, da so se od njenega marčevskega obiska letos ''razmere v državi izrazito poslabšale''.

Združeni narodi so sicer pozvali države k zbiranju 180 milijonov dolarjev dobrodelnih sredstev za Sirijo, a jim je do zdaj uspelo zbrati le 40 odstotkov potrebnih sredstev.

Nasilje se širi v sosednji Libanon
V srednem letalskem napadu na uporniško utrdbo Azaz na severu države je bilo po podatkih aktivistov in očividcev ubitih najmanj 31 ljudi, približno 200 je bilo ranjenih. Sirski observatorij za človekove pravice je ob tem opozoril, da bi se lahko število žrtev še povečalo, saj je veliko ljudi ujetih pod ruševinami.

Napetosti se iz Sirije širijo tudi v sosednji Libanon. Ker naj bi bilo v napadu na Azaz v sredo ubitih sedem izmed 11 libanonskih državljanov, ki so bili maja ugrabljeni v Siriji, so v Libanonu izbruhnili izgredi.

Izgredniki so med drugim zaprli cesto, ki vodi do letališča v prestolnici Bejrut. Letalo družbe Air France, namenjeno v libanonsko prestolnico, so morali zaradi napetih razmer celo preusmeriti na Ciper - potem ko je, malce ironično, imelo postanek v Damasku, kjer je natočilo gorivo.

Libanonski šiitski klan grozi, da bo ubil turške ujetnike
Člani nekega libanonskega šiitskega klana iz družine Meqdad so v Libanonu ugrabili 23 Sircev, ki naj bi bili pripadniki Svobodne sirske vojske, in več Turkov, saj trdijo, da so prejšnji teden v napadu na Damask sirski uporniki ugrabili njihovega sorodnika Abuja Alija Al Meqdada, ki naj bi bil član libanonske šiitske milice Hezbolah.

Tako člani družine kot Hezbolaha so že izjavili, da ugrabljenec ni član paravojaške milice. Člani družine Meqdad zdaj grozijo, da bodo najprej ubili ugrabljenega turškega poslovneža, če njihovega sorodnika ne izpustijo. Prav tako so napovedali, da nameravajo ugrabiti še več turških državljanov.

Štiri zalivske države pozivajo svoje državljane k odhodu iz Libanona
Savdska Arabija, Združeni arabski emirati, Kuvajt in Katar so zaradi vse bolj napetih razmer že pozvali svoje državljane, naj čim prej zapustijo Libanon. ZDA so medtem izrazile podporo prizadevanjem libanonskih oblasti za vzpostavitev reda in miru ter sporočile, da ne nameravajo slediti zgledu zalivskih držav.

Sirski režim vse bolj osamljen