Konferenca je namenjena pregledu uresničevanja sklepov 4. svetovne konference o ženskah v Pekingu leta 1995, ZN je pripravil tudi posebno listino z oceno dosedanjega napredka.
Ob tem je izbruhil spor glede vprašanja splava, saj je ameriška vlada ostro napadla ZN zaradi listine, ker naj bi ta splav uvrščala med temeljne človekove pravice.
ZDA se niso strinjale z izrazom seksualne pravice v listini, ker naj bi bil preveč splošen, obenem pa naj bi omogočal razlago, da je pravica do splava po kongresu v Pekingu postala ena izmed temeljnih človekovih pravic. Taka pravica ne obstaja, je bila v svojih stališčih trdna ameriška predstavnica.
Položaj žensk se izboljšuje
Udeleženci konference se strinjajo, da se splošni položaj žensk po svetu izboljšuje, vedno več držav sprejema tudi kvote na udeležbo žensk v političnih procesih. Govorniki so opozorili tudi na nasilje nad ženskami, saj mu je podvrženo kar 25 odstotkov vseh pripadnic ženskega spola.
Poglavitne točke pekinške konference, ki je bila mejnik v odnosu do boljšega položaja žensk, so se nanašale na nasilje nad ženskami, izboljšanje gmotnih razmer, odpravo neenakih možnosti za izobrazbo in udeležbo v gospodarstvu ter enak način varstva človekovih pravic za ženske.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje