Da bi se prilagodila novim razmeram in ujela korak z edino še preostalo velesilo, ZDA, je Rusija začela do zdaj najobsežnejšo in najbolj radikalno reformo svojih oboroženih sil po koncu druge svetovne vojne s ciljem ustvariti manjšo in bolje opremljeno vojsko. Eden od ciljev te reforme je za polovico zmanjšati število oficirjev, ki trenutno predstavljajo kar tretjino vseh pripadnikov vojske.
Toda ruski generali se bodo morali spopasti tudi z naraščanjem kriminala med podrejenimi in tudi v svojih vrstah. "Stopnja kriminala med oficirji je porasla prek vseh meja," je svojim kolegom pred televizijskimi kamerami jasno povedal glavni vojaški tožilec Sergej Fridinski in pojasnil, da so v nezakonita dejanja vpleteni tako časniki nižjih kot višjih činov.
Med največjimi problemi so odtujevanje vojaške lastnine, kraja sredstev za nakup orožja in prevare pri zagotavljanju stanovanj za častnike. Samo letos so častniki v vojski in mornarici zagrešili več kot 2.000 kaznivih dejanj, kar predstavlja več kot četrtino vsega kriminala v vojski.
Najbolj skorumpirani so zaposleni v naborniških komisijah, kjer se vojaški komisarji pogosto dogovarjajo z naborniki in jih v zameno za podkupnino uvrstijo med nesposobne, s tem pa jih oprostijo služenja vojaškega roka. Kot primer so navedli člana naborniške komisije iz Novokuzneckega v Sibiriji, ki je za 207 ponarejenih zdravniških spričeval dobil 317.000 dolarjev.
Ruska letala padla v prijateljskem ognju
Kot da stopnja kriminala ne bi bila dovolj, je te dni rusko vojsko neprijetno presenetilo še poročilo v vojaškem zborniku, kjer so navedli, da je Rusija kar polovico vojaških letal v lanski vojni z Gruzijo izgubila v prijateljskem ognju, kar pomeni, da so jih sestrelili kar sami.
V članku, ki je izjemno kritičen do vodenja vojne avgusta lani, trdijo tudi, da je Rusija izgubila več letal, kot je sama priznala. Ruske zračne sile so trdile, da so izgubile štiri letala, a članek navaja, da je dejanska številka šest in polovico od teh so sestrelili sami.
Problem je bil, da je vladalo popolno pomanjkanje sodelovanja med rusko vojsko in letalskimi silami, kar je vodilo do tega, da so oboji vodili svoje operacije. V petdnevni vojni je sicer ruska vojska z lahkoto prevladala nad gruzijskimi silami, a analitiki se vseeno sprašujejo, kako bi bilo, če bi nasproti stal večji, bolje opremljeni in bolje izurjeni sovražnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje