Voditelji so se v petek zbrali na enodnevnem vrhunskem zasedanju Unasurja (Zveza držav Južne Amerike) v Barilocheju v Argentini. Zasedanje je bilo sklicano zaradi dogovora med ZDA in Kolumbijo, a namesto pomiritve strasti so med šesturnim zasedanjem padale tudi težke besede.
Venezuelski predsenik Hugo Chavez, ki je v začetku tedna znova grozil s prekinitvijo diplomatskih vezi s sosednjo Kolumbijo, je dejal, da dogovor seje "seme vojne" na območju. "To je del svetovne strategije dominacije ZDA," je dejal oster kritik Washingtona.
ZDA in Kolumbija trditjo, da je dogovor nadgradnja že veljavnega dogovora, Chavez in njegova zaveznika, ekvadorski predsednik Rafael Correa in bolivijski predsednik Eva Morales, pa ga nenehno kritizirajo.
ZDA + Kolumbija = skupen boj proti mamilom in terorizmu
Kolumbijski predsednik Alvaro Uribe meni, da bo vojaško sodelovanje z ZDA njegovi državi pomagalo zgladiti večletne spore z uporniki in zmagati v boju s preprodajalci mamil. Državi sta se dogovorili, da bodo imela ameriška vojaška letala dostop do kolumbijskih baz, število ameriškega vojaškega osebja v Kolumbiji pa se ne bo dvignilo nad 800.
Zaradi dogovora, sklenjenega 14. avgusta, so zaskrbljeni tudi zmerni latinskoameriški voditelji. Mnogi v Latinski Ameriki so pazljivi zaradi morebitnih intervencij ZDA, saj se še spomnijo podpore, ki jo je Washington pred desetletji dajal desničarskim vojaškim diktaturam.
Da Silva se želi srečati z Obamo
Brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva, ki vodi diplomatska prizadevanja za končanje spora med andskimi sosedami, je znova pozval k srečanju latinskoameriških voditeljev s predsednikom ZDA Barackom Obamo, da bi jim razložil, kakšne odnose želi z Latinsko Ameriko.
V sklepni deklaraciji vrha so voditelji tako zapisali, da "prisotnost tujih vojaških sil ne sme ogroziti suverenosti in integritete južnoameriških držav in posledično regionanega miru in stabilnosti". Sklenili so, da se bodo zunanji in obrambni ministri njihovih držav prihodnji teden srečali, da bi oblikovali dogovor o sodelovanju, ki bo Unasurju omogočil inšpekcije vojaških oporišč v vseh državah članicah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje