Ob tem je visoki komisar Filippo Grandi pozval k večjemu mednarodnemu sodelovanju in podpori pri reševanju kriz. Grandi je ob tem izpostavil potrebo po pomoči za več kot pol milijona pripadnikom muslimanske manjšine Rohinga, ki so po 25. avgustu zbežali iz Mjanmara v Bangladeš. V istem obdobju je iz Južnega Sudana zbežalo okoli 50.000 beguncev, okoli 18.000 pa iz Srednjeafriške republike.
Največ prisilno razseljenih oseb je še vedno iz Sirije. Ob koncu lanskega leta je bilo z domov pregnanih rekordnih 65,6 milijona ljudi, od tega jih je bilo 22,5 milijona registriranih kot begunci.
Grandi je ob tem še opozoril, da se po vsem svetu, vključno z Evropo in ZDA, spodkopavajo pravice beguncev in njihova zaščita. "Zaprtje meja, strogi postopki za pridobitev azila, pripori za nedoločen čas v groznih razmerah, oddaljene procedure, pritiski za predčasne vrnitve ... vse to je žal v porastu," je še opozoril visoki komisar ZN-a za begunce. Dodal je, da je ključnega pomena prerazporeditev.
1,2 milijona beguncev potrebuje prerazporeditev
"Skoraj 1,2 milijona beguncev potrebuje svetovno prerazporeditev," je še dejal Grandi in izrazil veliko zaskrbljenost, kar naj bi letos prerazporedili manj kot 100.000 beguncev, kar je za 43 odstotkov manj kot lani.
Poudaril je tudi, da UNHCR-ju dramatično primanjkuje sredstev, zaradi česar se mora spopadati z nemogočimi izbirami, kar v nekaterih primerih pomeni, da mora begunce pustiti brez zaščite, okoljem, ki sprejmejo begunce, pa ne more nuditi podpore.
Lani je imel UNHCR na voljo 4,4 milijarde ameriških dolarjev, a leto vseeno končal z 41-odstotnim primanjkljajem. Letos naj bi bilo na voljo 4,2 milijarde ameriških dolarjev, zaradi česar ne bodo mogli pokriti skoraj polovice potreb, je še opozoril Grandi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje