Kot je v blogu pred srečanjem finančnikov iz držav članic G20 zapisala direktorica IMF-a Kristalina Georgieva, vojna v Ukrajini močno vpliva na gospodarske napovedi.
Georgieva je pretekli teden za Reuters dejala, da bo Mednarodni denarni sklad še tretjič letos prisiljen v znižanje napovedi za gospodarsko rast letos, za prihodnje leto pa ne izključuje možnosti recesije. Nove napovedi naj bi objavili še ta mesec.
Po njenih besedah vojna poglablja človeške tragedije, hkrati pa tudi vpliva na upočasnjevanje gospodarske rasti in dviga cene, zaradi česar obstaja nevarnost, da bi se lahko še dodatnih 71 milijonov ljudi znašlo v ekstremni lakoti.
"Države morajo narediti vse, kar je v njihovi moči, da znižajo inflacijo, kajti nadaljevanje visoke inflacije bi lahko potopilo gospodarsko okrevanje in še dodatno zmanjšalo življenjski standard, predvsem tistih, ki so najranljivejši." Naraščajoča zaskrbljenost zaradi prehranske in energetske varnosti poglablja tudi tveganje za socialno nestabilnost. Da bi se izognili nadaljnji lakoti, podhranjenosti in migracijam, bi morale, tako Georgieva, bogatejše države takoj nuditi pomoč revnejšim državam v okviru dvostranskih pogodb in mednarodnega financiranja.
Centralne banke je tudi pozvala, naj vodijo odločno monetarno politiko. Brez dejanj bi se lahko sicer številne države znašle v spirali naraščanja cen. "Leto 2022 bo zelo težko, prihodnje leto pa verjetno še težje z veliko možnostjo recesije," je opozorila direktorica sklada.
IMF je najnovejše opozorilo objavil le nekaj mesecev po tem, ko je že oklestil napoved gospodarske rasti za letošnje in prihodnje leto. Med glavnimi tveganji je vojna v Ukrajini, ki se je začela ravno v času, ko je svet začel okrevati po pandemiji covida-19.
V zadnji napovedi iz aprila so svetovnemu gospodarstvu za letos napovedali 3,6-odstotno rast. "Že takrat smo opozorili, da napoved zaradi morebitnih tveganj lahko znižamo. Ta tveganja so se od takrat uresničila, številne krize po svetu so se le še poglobile," je izpostavila. Napoved sicer po njenih besedah ostaja "izredno negotova", je pa jasno, da bodo najbolj prizadeti najrevnejši.
Skupino G20 je pred zasedanjem pozvala h koordinirani mednarodni akciji, v okviru katere bodo bogatejše države pomagale revnejšim. "Večina svetovnih gospodarstev je zaradi finančnih pritiskov popolnoma odrezana od mednarodnih trgov," je dejala Georgieva in poudarila, da se mora mednarodna skupnost odzvati klicu na pomoč.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje