Litovski premier Andrius Kubilius je na slovesnosti objavo dokumentov pospremil z besedami, da bodo ti podatki pomagali povrniti zgodovinsko pravico in zavrniti trditve Rusije, da Sovjetska zveza ni nikoli zasedla Litve. To bi lahko znova odprlo rane iz tega obdobja zgodovine in ujezilo sosednjo Rusijo, ki je izredno občutljiva za vprašanja baltskih držav v sovjetskih časih.
Omenjeni dokumenti pričajo o strukturi, delovanju in osebju KGB-ja v Litvi od leta 1960 do leta 1991, ko je Sovjetska zveza razpadla in je Litva postala neodvisna. Seznam 1.500 tajnih sodelavcev, ki so prostovoljno priznali pretekle povezave s KGB-jem, bo ostal tajen, kot to veleva zakon.
Po besedah Arvydasa Anusauskasa, ki vodi parlamentarni odbor za nacionalno varnost in obrambo, je v 80. letih prejšnjega stoletja s KGB-jem sodelovalo okoli 6.000 tajnih sodelavcev. Anusauskas dopušča možnost, da se bo med objavljenimi dokumenti pojavilo kakšno novo ime tajnega sodelavca.
Preiskava litovskega parlamenta je leta 2005 razkrila, da sta bila med tajnimi sodelavci nekdanji zunanji minister Antanas Valiobus in nekdanji vodja domače obveščevalne službe Arvydas Pocius, vendar sta oba zanikala te obtožbe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje