Razporeditev v tem oporišču bo prva razporeditev nemške vojske na tujem po drugi svetovni vojni. K razporeditvi svojih sil v Litvi, ki meji na Rusijo, se je Nemčija zavezala lani.
Nemški obrambni minister Boris Pistorius je to odločitev primerjal z razporeditvijo zavezniških sil v Zahodni Nemčiji v času hladne vojne.
Načelnik litovske vojske Raimundas Vaikšnoras je ocenil, da bo država za razvoj oporišča v prihodnjih treh letih porabila več kot milijardo evrov. To bo eden največjih gradbenih projektov v zgodovini Litve.
Po Vaikšnorasovih besedah gre za "ogromno vlaganje" za državo z 2,9 milijona prebivalci in gospodarstvom, ki je desetkrat manjše od nemškega. "Brigada bo služila kot zagotovilo za naše prebivalstvo in odvračanje Rusov," je dejal.
Oporišče v Rudninkaiju blizu glavnega mesta Vilna in le 20 kilometrov od Belorusije, zaveznice Rusije, bo lahko sprejelo do 4000 vojakov, tam bodo razporejeni tanki in druga oprema, oporišče bo imelo tudi različna strelišča. Še okoli 1000 nemških vojakov in civilnih sodelavcev bo razporejenih na drugih lokacijah v Litvi.
Nemška vlada je parlament zaprosila za 2,93 milijarde evrov za naročilo 105 tankov leopard 2 A8, delno tudi za napotitev v litovsko oporišče, kaže zaupni osnutek proračuna, v katerega je imel junija vpogled Reuters.
A spori o proračunu znotraj koalicije ogrožajo namero vlade, da posodobi nemško vojsko.
Litva je medtem povečala svojo vojaško porabo na tri odstotke bruto domačega proizvoda, vlada pa je v ta namen, tudi za gradnjo omenjenega oporišča, za prihodnjih nekaj let povišala davke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje