Madžarska ne bo privolila v premestitev Natovih sil na svoje ozemlje, je sporočil Szijjarzo in dodal, da so "v državi že Natove sile, in sicer madžarska vojska", ki je "v ustreznem stanju" za zagotavljanje varnosti države.
Madžarski zunanji minister se je tudi zavzel proti sankcijam proti Rusiji, saj "ne bodo učinkovale".
Madžarski premier Viktor Orban ima prijateljske vezi z Rusijo in njenim predsednikom Vladimirjem Putinom. Pred tednom dni se je Orban v Moskvi sestal s Putinom. V ospredju pogovorov je bila dobava ruskega plina.
Madžarski premier se je tudi ponudil za mirovnega posrednika med Rusijo in Ukrajino.
Odnosi med madžarsko sosedo Ukrajino in Rusijo so napeti. ZDA ocenjujejo, da bi lahko Rusija kmalu napadla Ukrajino, kar pa Moskva zanika. Rusija je sicer danes začela skupne vojaške vaje z Belorusijo.
Slovaška z ZDA sklenila sporazum za namestitev vojakov
Drugače od Madžarske je sosednja Slovaška, ki je prav tako članica Nata, z ZDA sklenila vojaški sporazum, ki predvideva prisotnost ameriške vojske neposredno na slovaško-ukrajinski meji.
Sporazum ameriškim oboroženim silam omogoča brezplačno uporabo slovaških vojaških oporišč Malacky-Kuchyna in Sliač ter vse druge objekte, za katere velja dogovor. Veljavnost sporazuma je deset let z možnostjo podaljšanja ter enoletnim odpovednim rokom.
Ameriški predsednik Joe Biden je konec januarja za 8500 ameriških vojakov odredil pripravljenosti za morebitno hitro napotitev v Evropo. Nekaj dni pozneje so sporočili, da bodo v Nemčijo, na Poljsko in v Romunijo napotili še dodatnih 3000 vojakov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje