V četrtek je predstavnik madžarske vlade sporočil, da bo tovarna Mal v Ajki na zahodu Madžarske začela obratovati v petek, a so nato sporočili, da temu bo tako, saj naj bi bilo treba z vodstvom podjetja uskladiti dodatne podatke.
Očitno so podatki usklajeni, saj so kasneje oblasti sporočile, da so tovarno znova zagnali, za njeno normalno obratovanje pa bo potrebnih največ štiri dni.
Madžarski minister za okolje Zoltan Illes je tovarni pred desetimi dnevi odvzel dovoljenje za obratovanje, potem ko je popustil poškodovani zadrževalnik in je iz njega izteklo okoli 800.000 kubičnih metrov strupenega blata.
Po nesreči se je madžarska vlada odločila nacionalizirati družbo Mal, ki je lastnica tovarne aluminija, na čelo družbe pa je imenovala Gyorgyja Bakondija kot predstavnika za zaščito pred nesrečami, ki bo odgovoren za nadzor družbe.
Kritike na račun madžarske vlade
Napoved vnovičnega zagona tovarne je kritizirala okoljevarstvena organizacija Greenpeace, ki je odločitev madžarske vlade označila za "povsem neodgovorno".
V organizaciji so madžarskega premierja Viktorja Orbana pozvali, naj tovarna ostane zaprta tako dolgo, dokler ne bo mednarodna in neodvisna strokovna komisija potrdila varnosti vseh obratov Mala v Ajki.
Greenpeace opozarja, da so raziskave pokazale, da proizvodna tehnologija ni na najsodobnejši ravni.
Vlado v Budimpešti in družbo Mal je kritiziral tudi Svetovni sklad za naravo (WWF), ki je opozoril, da škode, ki je nastala ob izlitju strupenega blata, ne bi smeli naprtiti davkoplačevalcem, ampak jo mora nase v prvi vrtsi prevzeti podjetje.
Po ocenah WWF-ja naj bi celotni stroški nesreče znašali najmanj 30 milijonov evrov.
Enajst dni po nesreči pa se prebivalci vasi Kolontar, ki je bila poleg Devcserja v nesreči najbolj prizadeta, le vračajo na svoje domove, potem ko jim je vlada dala zeleno luč za njihovo vrnitev. Do zdaj se je na svoje domove vrnilo le 380 od 800 ljudi.
4. oktobra je iz zadrževalnika izteklo več kot 800.000 kubičnih metrov strupene odpadne snovi, kar je povzročilo do zdaj najhujšo ekološko nesrečo na Madžarskem. Umrlo je devet ljudi, medtem ko jih je več kot 150 utrpelo poškodbe, predvsem opekline.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje