"Vse nepremičnine podjetja MAL Zrt varnostno nadzoruje policija. Prav tako smo zasegli nadzor nad informacijsko-tehnološkim sistemom podjetja," je dejal vodja za zaščito pred nesrečami Gyorgy Bakondi. V podjetju prav tako poteka obširna preiskava, Bakondi pa je zatrdil, da se bo še danes sešel s člani upravnega odbora. "Znanje in strokovnost, ki sta v ozadju te velike katastrofe novega stoletja služita zasebnim interesom in se ne ozirata na javno dobro. Ne poznata skromnosti in odgovornosti," je dejal premier Viktor Orban.
Madžarska vlada bo v sredo med drugim preučila možnosti, ali je ponovni zagon tovarne res varen. Če bo tako, bo tovarna znova začela delovati konec tedna. Pristojne oblasti so si danes ogledale podobne objekte po državi, a do zdaj niso odkrili nepravilnosti.
Madžarsko je danes obiskal tudi predsednik Evropske komisije Jose Emanuel Barroso, ki se je sešel z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom. Med drugim sta se pogovarjala tudi o izlitju, Barroso pa je Madžarski obljubil finančno pomoč. "Pretresen sem nad strašnimi posledicami te nesreče za okolje. Vendar je madžarska vlada hitro in učinkovito ukrepala in zagotovila pomoč ljudem na prizadetem območju ter s tem preprečila, da bi bilo žrtev še več in da bi bilo še več okolja onesnaženega," je dejal Barroso.
Greenpeace: Razsežnosti nesreče bo pokazal čas
Na mednarodni okoljevarstveni organizaciji Greenpeace so za CNN povedali, da bodo prave razsežnosti nesreče vidne šele čez čas. "Okoljske vasi si ne bodo kar tako opomogle. Rdeče blato je zelo strupeno, saj vsebuje arzen in živo srebro - oba elementa pa povzročata raka in vplivata na živčni sistem v telesu. Kemijska elementa lahko pronicata skozi zemljo in se razširita na območje Donave. Ocenjujejo, da je najmanj 50 ton arzena že vstopilo v tamkajšnji ekosistem," je dejal Bernhard Obermayr iz Greenpeacea.
Obermayr je ob tem dodal, da so tovrstne nesreče po svetu pogoste, predvsem na območju Vzhodne Evrope, na Kitajskem, v Afriki in Latinski Ameriki, le da mediji o njih ne poročajo.
Vsebnosti arzenala v pitni vodi je 25-krat več
Greenpeacovci dokazujejo, da so stvari alarmantne. "Vzorci blata vsebujejo arzen, živo srebro in krom. Vse to so strupene kovine. Pamembna je koncentracija. Arzena je 25-krat več, kot je dovoljeno za pitno vodo," je dejal eden od predstavnikov Greenpeaca.
"Obstaja veliko indikatorjev, da je nasip puščal, a se uprava ni odzvala na težave. Pritisk na nasip je bil prevelik, prav tako pa oskrbovanje bazena ni bilo primerno. Lastniki zdaj od EU-ja zahtevajo sredstva, čeprav imajo sami dovolj denarja, da bi z njim očistili uničeno in onesnaženo okolico," je še dejal Obermayr.
David Harris, ki dela v industriji aluminija, je za CNN dejal, da je tovrstnih tovarn z bazeni še posebej veliko v Avstraliji. "A še nikjer nisem videl, da bi bilo rdeče blato shranjeno v bazenu nad mestom, kot so to storili na Madžarskem. Vedno me je motilo, da so države, ki so nekoč pripadale Vzhodnemu bloku in so se nato pridružile EU-ju, niso izpolnile določenih predpisov EU-ja. A če se je Madžarska hotela priključiti EU-ju, potem bi morala izpolniti vse uredbe ali pa bi morala zapreti svoje industrijske obrate."
Sanacija nasipa uspela
25-metrsko razpoko na bazenu s strupenim rdečim blatom je reševalcem uspelo sanirati še pred dežjem, ki je napovedan za konec tedna. Zaščitni nasip je dolg 1500 metrov, 6 metrov je visok in 30 metrov širok, kart pomeni, da se bodo nekateri prebivalci lahko vrnili v svoje domove.
Vodja službe za preprečevanje nesreč Tibor Dobson je sporočil, da bodo zaradi graditve sistema pregrad morali porušiti osem hiš v vasi Ajka, ki jo je izlitje strupenega rdečega blata iz bazena v tovarni aluminija najbolj prizadelo. V nesreči je umrlo osem ljudi, predvsem zaradi utopitve, okoli 150 pa so jih zaradi kemičnih opeklin oskrbeli v bolnišnici.
Vas leži približno 160 kilometrov od prestolnice Budimpešte. Zaradi izlitja milijon kubičnih metrov nevarnega rdečega blata, ki nastaja kot stranski proizvod v procesu proizvodnje aluminija iz boksidove rude, so morali evakuirati vse tamkajšnje prebivalce. Reševalci pa morajo zaradi onesnaženja s strupenim prahom, ki na območju Ajke presega dovoljeno vrednost, nositi zaščitne maske.
Nasip z blatom je puščal že junija
Madžarsko javnost pa pretresejo novice, da bi lahko ekološko katastrofo preprečili še pravočasno. V medijih so se pojavile fotografije razpoke ob bazenu, iz katerih je že junija letos uhajalo rdeče blato, a jih pristojni organi niso sanirali.
Prav zato so v ponedeljek aretirali izvršnega direktorja tovarne aluminija MAL Zrt Zoltana Bakonyija. Ta trdi, da je tovarna delovala v skladu z vsemi varnostnimi predpisi in da je tudi ustrezno skrbela za varnost ter vzdrževanje bazena z rdečim blatom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje