A Svazi si lasti še eno bolj neslavno statistiko: ta majcena država z dobrim milijonom prebivalcev ima najvišjo stopnjo okuženosti z virusom HIV oziroma z aidsom. Vsak tretji prebivalec je okužen, vzrok kar polovice vseh smrti je aids, povprečna življenjska doba prebivalstva pa je četrta najnižja na svetu, le 49 let. In bilo je še slabše: še leta 2009 je povprečna življenjska doba znašala le 32 let (!).
- Najbolj rizična skupina ostajajo homoseksualci.
Sredi 80. let se je svazijska vlada na prve primere aidsa odzvala z ustanovitvijo Svazijskega nacionalnega aids programa (SNAP). SNAP je uvedel kratkoročni načrt za obdobje med letoma 1986 in 1988, pozneje pa srednjeročni načrt za obdobje med letoma 1989 in 1992. Z obema kampanjama so želeli informirati in izobraževati, promovirati uporabo kondomov, zajeziti širitev spolno prenosljivih bolezni ter testirati vso darovano kri.
Foto: Svazi, lepo kraljestvo z napako
Do leta 1992 je bilo z aidsom okuženih 3,9 odstotka nosečnic - 12 let pozneje je ta delež znašal že 38,8 odstotka, Svazi pa je prvič priznal, da se spopada s krizo z aidsom. Takratni premier Themba Dlamini je razglasil humanitarno krizo zaradi kombiniranega učinka suše, zmanjšanja obdelovalne zemlje, vse večje revščine in aidsa. Leta 1999 je kralj razglasil aids za nacionalno katastrofo, postavili pa so nov odbor (CMTC), ki je postavil strateški načrt za obdobje med letoma 2000 in 2005.
Še dolga pot
Lani objavljene številke so pokazale, da ima Svazi kljub vsemu trudu, kampanjam in pomoči dobrodelnih organizacij še dolgo pot pred seboj. Aids kot snežna kepa za seboj potegne še vrsto drugih težav in stisk ljudi - predvsem pa še poveča revščino, saj ko umrejo tisti v najbolj produktivni starosti, pustijo za seboj nepreskrbljene in lačne družine. Posledično je prebivalstvo v Svaziju zelo mlado - okoli 39 odstotkov jih je mlajših od 14 let (od tega ogromno sirot), starejših od 65 jih je le 3,7 odstotka.
Dodatno otežuje stanje, da se jih zelo malo testira na virus HIV (le okoli 15 odstotkov), oboleli za aidsom pa so še vedno stigmatizirani, saj je bolezen povezana s spolno promiskuiteto, zaradi česar se o bolezni javno (pa tudi med partnerji) ne govori kaj veliko, okuženi ljudje pa se bojijo, da se jim bo družina odrekla.
Vse to sicer bolj ali manj velja za celotno afriško celino, kjer je statistika aidsa najsrhljivejša - na seznamu najbolj okuženih držav so v vrhu prav vse afriške.
Države z najvišjo stopnjo okuženosti z virusom HIV/aidsom:
1. Svazi (okoli 30 odstotkov)
2. Bocvana (okoli 25 odstotkov)
3. Lesoto (okoli 24 odstotkov)
4. Južna Afrika (18)
5. Zimbabve (14)
6. Zambija (13)
7. Namibija (13)
8. Mozambik (12)
9. Malavi (11)
10. Uganda (7)
11. Kenija (6)
12. Tanzanija (6)
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje