Cvetna nedelja je zadnja nedelja pred veliko nočjo, ko krščanski verniki blagoslavljajo v šope ali butare povezano pomladansko zelenje ali oljčne veje. S tem se spominjajo, kako so ljudje postiljali oljčne in palmove veje kot preprogo pred Jezusom Kristusom, ko je ta na oslu prijahal v Jeruzalem. Ob tem se spominjajo tudi zadnjih dni Jezusovega zemeljskega življenja, zato se pri maši bere daljše poročilo o Jezusovem trpljenju – pasijon.
Procesija okoli sto mladih, škofov in kardinalov se je v nedeljo dopoldne v soncu sprehodila po Trgu svetega Petra do oltarja pred baziliko, kjer je papež daroval mašo, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Papež Frančišek je z današnjo mašo na cvetno nedeljo nato uvedel kristjane v veliki teden do velike noči, ki velja za najpomembnejši krščanski praznik. Ker ima težave s koleni, so papeža z vozilom pripeljali do oltarja na trgu, kjer je daroval mašo. Zatem se je z odprtim papamobilom peljal skozi množico vernikov in jih pozdravljal.
Poziv k prekinitvi ognja v Ukrajini
Papež je v nagovoru med mašo pozval k prekinitvi ognja v Ukrajini med velikonočnimi prazniki. Prvo bogoslužje pred večjim številom vernikov po več kot dveh letih pandemije covida-19 je izkoristil za poziv k miru. "Odložite orožje, začnite velikonočno premirje," je dejal.
"A ne zato, da bi na novo napolnili orožje in nadaljevali z boji, ne. Naj bo premirje za to, da pridemo do miru, z iskrenimi pogajanji, s pripravljenostjo tudi žrtvovanja za dobro ljudi," je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA povedal papež pred približno 50.000 zbranimi verniki na trgu.
Poudaril je, da so z orožjem v takšni vojni samo porazi. "Kakšna zmaga je to, če bo zastava zaplapolala nad ruševinami?" je vprašal. "Za Boga ni nič nemogoče, niti ustavitev vojne, ki ji ni videti konca, vojne, ki nam vsakodnevno postavlja pred oči nečloveške pokole in strašljiva grozodejstva nad nedolžnimi civilisti," je dodal.
Papež sicer že vse od začetka napada ruske vojske na Ukrajino 24. februarja poziva k miru. Prihodnji teden bo po napovedih že tretjič poslal v Ukrajino kardinala Konrada Krajewskega, da bi tam predal reševalno vozilo z zdravili in medicinskimi aparati.
Spet pred množicami
Trg pred baziliko svetega Petra so okrasili s cvetjem, že v dneh pred praznovanjem so tam tudi postavili več tisoč stolov za obiskovalce.
To je bilo prvo bogoslužje pred večjim številom vernikov na Trgu svetega Petra v Rimu po več kot dveh letih pandemije covida-19. Po navedbah tiskovnega urada Svetega sedeža se ga je udeležilo okoli 65.000 ljudi. Med njimi je bilo tudi več kot 250 bralcev revije Družina, ki se udeležujejo romanja v Rimu, so zapisali na spletni strani Slovenske škofovske konference.
Zaradi pandemije so bile v letih 2020 in 2021 odpovedane množične slovesnosti na Trgu svetega Petra. Večinoma so jih v manjšem obsegu opravili v baziliki. Lani je papež molil tradicionalni križev pot na veliki petek na praznem trgu.
Letos naj bi bile velikonočne slovesnosti znova po običajnem redu. Križev pot na veliki petek je znova načrtovan v Koloseju, na velikonočno nedeljo bo sledila sveta maša na Trgu svetega Petra in nato blagoslov mestu in svetu (urbi et orbi).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje