Sedmi sili, zbrani na svoji prvi večji novinarski konferenci, je obljubil, da bo odločitev sporočil "kmalu".
"Za sporočitev tako pomembne odločitve bi bilo treba izbrati drugačen format, kot je tiskovna konferenca," se je odgovoru novinarjev izognil Medvedjev. "Ko bom pri volji za sporočitev te odločitve, je bom sporočil."
Tradicijo letnih novinarskih konferenc je začel prejšnji predsednik in zdajšnji premier Vladmir Putin, a zadnji dve leti, odkar je na predsedniškem položaju Medvedjev, jih ni bilo.
Medvedjev je ob 11.00 nastopil pred več 100 novinarji in TV-ekipami. Odločitev, da vendarle pripravi konferenco, je po poročanju BBC-ja še okrepila ugibanja, da namerava kandidirati na ruskih predsedniških volitvah prihodnje leto.
Kot je za Medvedjeva značilno, je nastop začel z izpostavitvijo potrebe po modernizaciji države.
Za tem je posvaril Zahod, da bi se Rusija lahko umaknila iz novega sporazuma o zmanjšanju strateške jedrske oborožitve Start z ZDA in začela novo hladno vojno, če se z ZDA ne bo uspela dogovoriti glede postavitve protiraketnega ščita. Kot je pojasnil, bi vztrajanje ZDA pri protiraketnem ščitu v Evropi Moskvo prisililo, da bi se odzvala, med drugim z razvojem lastnih jedrskih zmogljivosti. "To bi bil zelo slab scenarij, ki bi nas vrnil v obdobje hladne vojne," je priznal.
Medvedjev se je že udeleževal novinarskih konferenc, a nikdar v takem obsegu ter v obliki vprašanj in odgovorov, kot je to počel Putin. Akreditiranih je bilo kar 800 novinarjev, od tega 300 iz tujine.
2012: Putin proti Medvedjevu?
Bolj liberalno usmerjeni Medvedjev, ki je javnost o tiskovni konferenci obvestil kar prek Twitterja, je večino svojega časa v Kremlju preživel v Putinovi senci, zato so bili mnogi menja, da bo po svojem mandatu stolček spet prepustil njemu.
Za zdaj še ni jasno, ali bosta Putin in Medvedjev na volitvah 2012 kandidirala drug proti drugemu, so pa v javnosti vse opaznejše razlike in razprtije med njima.
A Medvedjev je na tiskovni konferenci zatrdil, da s premierjem glede pomembnih tem "razmišljata enako", tudi če se ne strinjata vedno. "Poznava drug drugega in dobro se razumeva. V resnici razmišljava podobno," je zatrdil predsednik. "Pri strategijah sva si blizu, sicer bi najino politično partnerstvo že razpadlo."
Medvedjev je prejšnji teden obsodil "nevarne poskuse koncentracije oblasti okoli točno določene osebe", s čimer je namignil na premierja Putina, ki namerava vzpostaviti veliko volilno koalicijo, ki bi jo sestavljale njegova stranka Enotna Rusija in več nevladnih organizacij. Danes je ruski predsednik dejal, da bi lahko, če se bo odločil za kandidaturo na predsedniških volitvah, ustanovil lastno stranko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje