Gospodarski strokovnjak Mario Monti je Italijo skušal rešiti iz finančnega prepada. Foto: EPA
Gospodarski strokovnjak Mario Monti je Italijo skušal rešiti iz finančnega prepada. Foto: EPA
Silvio Berlusconi
Berlusconi si je po sestanku svoje stranke Ljudstvo svobode, na katerem je napovedal vrnitev v politiko, privoščil večerjo s Francesco Pascale, ki naj bi bila njegova nova spremljevalka. Foto: EPA

Montijev napovedani odstop in vnovična kandidatura medijskega mogotca Silvia Berlusconija za premierja prihodnje vlade vzbujata dvom in negotovost, ali bo Italija stopila z reformne poti in odpravila kakšno od že sprejetih reform. Osrednji indeks milanske borze je ob jutranjem začetku trgovanja upadel za 2,3 odstotka.

Prekinjen niz reform?
Nekdanji evropski komisar je namreč vodenje italijanske vlade prevzel, ko je na mednarodnih finančnih trgih vladalo izjemno nezaupanje v državo. S številnimi varčevalnimi ukrepi in sprejetjem strukturnih reform je Montiju uspelo državne finance stabilizirati.

Tehnični mandatar Monti, ki je leta 2011 sestavil vlado iz neodvisnih strokovnjakov, je v pogovoru za časopis La Repubblica dejal, da se o svoji morebitni politični karieri še ni odločil, da pa je zelo zaskrbljen nad trenutnimi razmerami in nad prihodnostjo države. Dejal je tudi, da ni imel druge izbire, kot napovedati odstop in da se o tem ni posvetoval z nobeno politično stranjo, ampak se je odločil samostojno. "Dobro sem vedel, kaj moram storiti," je dejal Monti.

Dodal je še, da se je za napoved odstopa v petek odločil zato, da na trgih ne bi povzročil panike. Do odstopa bo skušal sprejeti proračun za naslednje leto in zakon o finančni stabilnosti. Volitve morajo biti razpisane najpozneje v 70 dneh po padcu vlade.

Mu lahko znova uspe?
Berlusconi, ki je že intenzivno vstopil v predvolilno kampanjo, je Montijeve ukrepe v preteklem letu dni ostro kritiziral, češ da so ti državo pripeljali v recesijo. Zaradi teh in podobnih kritik pred meseci na račun poostrenega boja proti utajevalcem davkov in zviševanja davčnega primeža niso redka opozorila, da bi Berlusconi ob morebitni zmagi izničil do zdaj sprejete ukrepe za stabilizacijo javnih financ.

Izjemno kritičen je bil predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz. Dejal je, da vrnitev Berlusconija v politiko pomeni grožnjo stabilnosti Italije, ki ima številne težave prav zaradi politik, ki jih je v preteklem desetletju sprejemal kot premier. Dodal je še, da je vnovičen vstop Berlusconija, za katerim so že trije premierski mandati, tesno povezan z njegovimi osebnimi interesi.