Nemška kanclerka je v pogovoru za nemški časopis Die Welt dejala, da je za članice zveze Nato samoumevno, da bo v primeru krize vzel v bran države v vzhodni Evropi, kot so Poljska in baltiške države. "Tudi zato, na primer, ponujamo pomoč pri varovanju baltiškega zračnega prostora, postavili smo na noge nove hitro odzivne sile in okrepili sodelovanje s Poljsko in Dansko," je dodala.
Prepričana je tudi, da so na vrhu severnoatlantskega zavezništva leta 2008 sprejeli pravo odločitev, da Ukrajine in Gruzije niso sprejeli na pot približevanja tej organizaciji.
"Rusija povzroča težave"
Merklova je tudi odkrito kritizirala ravnanje Rusije na vzhodu Evrope, saj po njenem mnenju Moskva poskuša destabilizirati tamkajšnje države, krši pa tudi njihovo ozemeljsko celovitost. "Moldavija, Gruzija in Ukrajina so tri države v našem vzhodnem sosedstvu, ki so se suvereno odločile podpisati pridružitveni sporazum z EU-jem. Tem trem državam Rusija povzroča težave," je povedala Merklova.
Pri destabilizaciji regije se Rusija po besedah Merklove ne ustavi niti pred kršitvami ozemeljske celovitosti teh držav. Pri tem je izpostavila zamrznjene konflikte v Južni Osetiji in Abhaziji, zaradi katerih trpi Gruzija, ter zamrznjeni konflikt v moldavskem Pridnestrju.
Ukrajino so medtem doleteli ruska priključitev polotoka Krim in boji na vzhodu države. "Prav tako lahko vidimo, da poskuša Rusija v nekaterih državah zahodnega Balkana doseči njihovo gospodarsko in politično odvisnost," je pristavila kanclerka.
Nemška kanclerka se je še odzvala na kritike nekaterih svojih predhodnikov, ki so se zavzeli za bolj prožen in manj oster odnos z Rusijo. Izrazila je prepričanje, da je skupen evropski odziv na ruska dejanja pravilen, saj je Rusija kršila ozemeljsko celovitost in suverenost Ukrajine, ki ju tej državi zagotavlja budimpeški memorandum iz leta 1994.
Okrcala tudi Francijo in Italijo
V intervjuju je še pozvala Italijo in Francijo k dodatnim reformam, potem ko je Evropska komisija prejšnji teden ocenila skladnost proračunov evrskih članic Unije s paktom o stabilnosti in rasti, ki opredeljuje evropska proračunska pravila, ter Italijo in Francijo izpostavila kot državi s tveganji. Po besedah Merklove je komisija postavila rok, do katerega morata Francija in Italija predstaviti dodatne ukrepe. "To je upravičeno, saj sta obe državi sredi procesa izvajanja reform. A komisija je tudi jasno povedala, da kar je na mizi, ni dovolj. S tem se strinjam."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje