Merklova, ki jo bo spremljala močna, 25-članska gospodarska delegacija, se bo srečala s kitajskim predsednikom Hu Džintaom in premierjem Ven Jiabaom.
Z gospodarstveniki se bodo osredotočili na trgovinsko ravnotežje, ki ga ustvarja zelo hitro rastoče kitajsko gospodarstvo, saj Kitajska uspešno prodira na trge, kjer je v preteklosti prevladovala Nemčija. Najštevilčnejša država na svetu bo namreč od Nemčije kmalu prevzela tretje mesto na lestvici največjih svetovnih gospodarstev. Med tridnevnim obiskom bodo pogovori tekli tudi o zaščiti intelektualne lastnine.
Kaj Kitajska poreče o Darfurju?
Kanclerka je pred odhodom obljubila, da se ne bo izogibala zahtevnih in zapletenih tem. Ena izmed teh je tudi vprašanje konflikta v Darfurju in tamkajšnje grobo kršenje človekovih pravic. Kitajska je namreč trdna zaveznica in gospodarska partnerica sudanske vlade.
Na dnevnem redu tudi podnebne spremembe
Tako kot s kitajskimi oblastmi se bo tudi na Japonskem pogovarjala o problemu globalnih podnebnih sprememb in zmanjševanja emisij toplogrednih plinov. Njen glavni cilj je doseči dogovor o spoštovanju ciljev za zaščito globalnega podnebja, saj na obisk prihaja le nekaj mesecev pred začetkom podnebne konference na indonezijskem otoku Baliju, na kateri se bodo države skušale uskladiti o sporazumu, ki bi nasledil Kjotski protokol.
Z japonskim premierjem Šinzom Abejem, bosta govorila tudi o željah obeh velesil, da bi v Varnostnem svetu OZN-a končno dobili stalni sedež, Merklova pa se bo na hitro ustavila tudi na svetovnem prvenstvu v atletiki, ki poteka v Osaki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje