Chevron je namreč sporočil, da je odločitev "nezakonita".
To je največja vsota v povezavi z okoljskimi odškodninami od leta 1989, ko je sodišče podjetju Exxon naložilo pet milijard dolarjev po izlitju nafte na Aljaski iz tankerja Exxon Valdez, vrhovno sodišče pa je pozneje kazen znižalo na le nekaj več kot 500 milijonov. Sodba določa, da mora Chevron v 60 dneh v Ekvadorju odpreti poseben račun, s katerega bodo izplačevali odškodnino.
Sodni izvedenec je odškodnino določil pri 27,3 milijarde dolarjev, zato pritožbo poleg Chevrona napovedujejo tudi odvetniki tožnikov. Sodnik je odločil, da mora Chevron plačati šest milijard dolarjev za čiščenje prsti in voda, 1,4 milijarde za vzpostavitev zdravstvenega sistema in 800 milijonov za zdravljenje rakavih bolnikov. Zaradi onesnaženja naj bi za rakom umrlo 1.400 ljudi.
Chevron ne izbira sredstev
Tožba je stara že skoraj dve desetletji. Leta 1993 je bila vložena v New Yorku proti družbi Texaco. Newyorško sodišče je menilo, da ni pristojno za to zadevo, in tožnike napotilo v Ekvador, kjer je bila tožba vložena leta 2003. Primer sega v obdobje od leta 1972 do leta 1990, ko je Texaco vodil naftni konzorcij, ki je črpal nafto in pri tem obilno onesnaževal okolje. Leta 1998 je podjetje z ekvadorsko vlado doseglo dogovor in za 40 milijonov dolarjev počistilo nesnago.
Chevron se sklicuje na ta dogovor in trdi, da je bila zgodba tedaj končana, za vse dodatno onesnaženje pa naj bi bila kriva ekvadorska državna družba Petroecuador. Tožniki so prepričani, da čiščenje za 40 milijonov dolarjev nikakor ni zadostovalo. Opravljene so bile analize, ki so to potrdile, vendar pa jih Chevron razglaša za pristranske in ponarejene. Chevron je do zdaj zapravil milijone dolarjev za boj proti tožbi in najemal vohune, ki so na skrivaj snemali vpletene, da bi dobili dokaze, da je pregon neutemeljen.
Med drugim so se uspešno znebili sodnika, ki je vohunom priznal, da bo najverjetneje odločil proti podjetju. Po razglasitvi sodbe je Chevron sporočil, da je ta nezakonita in da je ne bo uveljavilo nobeno sodišče, ki spoštuje pravo. V začetku februarja je podjetje celo vložilo tožbo proti odvetnikom, ki v imenu 30.000 ljudi zahtevajo odškodnino, in jih obtožil izsiljevanja. Koliko možnosti imajo tožniki, da dobijo denar, je v ponedeljek pokazal Wall Street, kjer so se delnice Chevrona podražile za 1,22, na 96,95 dolarja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje