Po umiku izraelske vojske in Hezbolaha bo v skladu z dogovorom prišla libanonska vojska. Foto: Reuters
Po umiku izraelske vojske in Hezbolaha bo v skladu z dogovorom prišla libanonska vojska. Foto: Reuters

V skladu z dogovorom, o katerem potekajo intenzivna pogajanja, bi Hezbolah svojo težko oborožitev umaknil severno od reke Litani. Ključno vprašanje o tem, kdo bo nadzoroval spoštovanje prekinitve ognja, je bilo v zadnjih 24 urah rešeno s sporazumom o ustanovitvi odbora petih držav, vključno s Francijo in pod vodstvom ZDA.

Dogovor vključuje tudi zagotovila ZDA, da lahko Izrael še naprej ukrepa proti neposrednim grožnjam, če tega ne bo storila libanonska vojska. Kot poroča katarska Al Džazira, so na libanonski strani v preteklosti zavračali določila, ki bi Izraelu omogočala nadaljnje napade.

Izraelski veleposlanik pri ZN-u Dani Danon je dejal, da bo Izrael obdržal možnost napada na južni Libanon v skladu s katerim koli sporazumom, čeprav je Libanon pred tem nasprotoval besedilu, ki bi Izraelu podelilo takšno pravico.

Izraelski mediji so poročali, da naj bi izraelski premier Benjamin Netanjahu najverjetneje podprl omenjeni ameriški predlog o prekinitvi ognja, medtem ko bo izraelska vlada o dogovoru razpravljala na torkovi seji.

Namestnik predsednika libanonskega parlamenta je Elias Bou Saab je za Reuters povedal, da "ni več resnih ovir" za začetek izvajanja premirja z Izraelom, ki so ga predlagale ZDA, "razen če si Netanjahu premisli".

Po njegovih besedah dogovor predvideva umik izraelske vojske iz južnega Libanona v 60 dneh in napotitev rednih enot libanonske vojske v obmejno regijo, ki je bila dolgo trdnjava Hezbolaha.

K sklenitvi dogovora so znova pozvali Združeni narodi. "Pozdravljam sedanja diplomatska prizadevanja za prekinitev sovražnosti in pozivam strani, naj sprejmejo prekinitev ognja, ki bo temeljila na popolnem izvajanju resolucije 1701," je dejal namestnik posebnega koordinatorja za mir na Bližnjem vzhodu Muhanad Hadi.

Posledica ponedeljkovega izraelskega napada na Bejrut. Foto: Reuters
Posledica ponedeljkovega izraelskega napada na Bejrut. Foto: Reuters

Nadaljevanje napadov

Tako Izrael kot Hezbolah sta še pred trenutno zaostritvijo razmer redno kršila omenjeno resolucijo. Trenutno tako ni jasno, ali obstaja resnični obojestranski interes za premirje.

Izrael je med vojno v Gazi večkrat nakazal pripravljenost sprejeti ameriške predloge za prekinitev ognja, v katere pa z izjemo kratkotrajnega premirja ob začetku sovražnosti ni privolil.

Kot navaja ameriška televizija CNN, je izraelski skrajno desni minister za nacionalno varnost Itamar Ben-Gvir že dejal, da bi bilo sprejetje dogovora o premirju velika napaka.

Kljub obetom diplomatskega preboja se nadaljujejo medsebojna obstreljevanja Izraela in Hezbolaha.

Izraelska vojska je danes izvedla nove napade tako na prestolnico Bejrut kot na jug Libanona, kjer je bilo po navedbah tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih 12 ljudi.

Hezbolah je v nedeljo izvedel enega najobsežnejših raketnih napadov na Izrael doslej in izstrelil 250 raket, ki pa jih je večino prestregla izraelska zračna obramba.