Na smrt obsojenega Garyja Haugna, krivega umora matere svojega dekleta in sojetnika, je oregonski guverner John Kitzhaber, oster nasprotnik smrtne kazni, decembra tik pred načrtovano usmrtitvijo z injekcijo pomilostil. A 49-letni Haugen pravi, da si želi umreti in sodišče je njegovi morbidni prošnji ugodilo. Kot poroča Guardian, se je Kitzhaber zaobljubil, da v Oregonu v njegovem mandatu ne bodo izvršili nobene smrtne kazni.
Vendar je sodnik Timothy Alexander razsodil v prid Haugna, ki je oporekal Kitzhaberjevi pomilostitvi. "Moja odločitev ni mišljena kot kritika guvernerja Kitzhaberja ali njegovih nazorov. Od mene se zahteva, da postavim svoje osebne poglede na stran in razsodim o tem primeru na podlagi argumentov in zakona," je zapisal sodnik v obrazložitvi.
A zadeva s tem še ni razrešena, saj se namerava guvernerjev urad na odločitev pritožiti. Šele nato se lahko določi nov datum usmrtitve. Haugna so obsodili na smrt zaradi umora sojetnika Davida Polina leta 2007. S še enim zapornikom sta Polina 83-krat zabodla in mu zdrobila lobanjo. V času dogodka je Haugen služil dosmrtno kazen za umor Mary Archer, ki jo je leta 1981 pretepel do smrti.
Brez milosti za moškega z IQ-jem 61
Povsem drugačen pa je primer 53-letnega Marvina Wilsona. Wilson je odraščal v Teksasu v izjemni revščini, težave pa so mu, kot poroča Huffington Post, povzročale povsem vsakdanje naloge, kot je zavezovanje čevljev, štetje denarja in košnja trave. V šoli je povsem pogorel, sošolci pa so ga klicali "bebo" in "retardiranec", preden je šolanje dokončno opustil.
Wilson se je sicer pozneje poročil in imel otroka, a je ostajal na ravni otroka in pri 20 letih še vedno sesal palec. To pa za teksaški pravosodni sistem ni bilo dovolj, da ga ne bi obsodili na smrt zaradi z mamili povezanega umora iz leta 1992. Zvezno sodišče je namreč odločilo, da Wilson ne spada v kategorijo "duševno prizadetih", ki jih po odločitvi vrhovnega sodišča iz leta 2002 ne smejo usmrtiti. Organizacije za človekove pravice so ogorčene, njegovi zagovorniki pa izpostavljajo psihološki preizkus, po katerem meri Wilsonov inteligenčni kvocient le 61 (v Teksasu je mejnik za duševno prizadetost 70), in to, da ni šlo za posebej okrutni umor.
Rick Perry proti pomilostitvi
Tod teksaško tožilstvo se ne strinja in trdi, da je bil Wilson premeten poulični preprodajalec mamil, ki je bil dovolj bister, da se je maščeval moškemu, ki ga je izdal policiji. Priče so povedale, da so videle, kako je Wilson skupaj s še enim moškim, Terryjem Lewisom, ugrabil policijskega ovaduha Jerryja Williamsona, ki so ga nato našli mrtvega. Dokazov, kateri izmed obeh moških je Williamsona ustrelil, ni, Lewisa pa so obsodili "le" na dosmrtno kazen, ker je njegova žena pričala, da ji je Marvin umor priznal.
Če teksaško Vrhovno sodišče ne bo posredovalo, bo Wilsonove pravne bitke kmalu konec. Njegova usmrtitev je namreč napovedana za v torek zvečer. Računati, da bi posredoval teksaški guverner Rick Perry, sicer letošnji nesojeni predsedniški kandidat, ne gre. Perry je namreč dal veto na zakon, ki so ga podprli tako teksaški demokrati kot republikanci, ki prepoveduje usmrtitve duševno zaostalih.
ZDA imajo s smrtno kaznijo, ki so jo mnoge druge države že davno opustile, težavno razmerje, ki se razlikuje po posameznih zveznih državah in se pogosto spreminja glede na javno mnenje. Trenutno je javno mnenje bolj na strani odprave smrtne kazni. Od leta 2007 je pet zveznih držav, vključno z Oregonom, prenehalo izvajati smrtno kazen, kar skupaj nanese 16 zveznih držav, v katerih obsojencev država ne ubija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje