ZN ima mirovne misije na vseh celinah, z izjemo Avstralije. Foto: EPA
ZN ima mirovne misije na vseh celinah, z izjemo Avstralije. Foto: EPA

Gre za različne kazni, od znižanja vojaškega čina do zapornih kazni. Združeni narodi lahko sicer le preiskujejo takšna dejanja in osebi zavrnejo sodelovanje v misiji, če obstaja utemeljen sum, da je ta vpletena v spolne zlorabe, medtem ko so sami ukrepi v pristojnosti organov države, iz katere prihaja posamezen pripadnik.

Podatki kažejo, da se je letos občutno povečalo število kaznovanih udeležencev misij ZN-a, saj jih je bilo do novembra že 33. Za primerjavo, lani sta bila zaradi spolnih zlorab kaznovana "le" dva pripadnika, leta 2007 pa 15.

Preiskava da, kaznovanje ne
Obtožbe zaradi spolnih zlorab, ki jih zagrešijo pripadniki modrih čelad, se pojavljajo vse od začetka njihovega delovanja leta 1948. Težava je v središče zanimanja javnosti prišla leta 2005, ko je prišlo na dan, da imajo pripadniki ZN-ovih enot v Kongu spolne odnose s tamkajšnjimi ženskami in dekleti, običajno v zameno za nekaj hrane ali denarja.

Od takrat Združeni narodi uresničujejo politiko ničelne tolerance do takšnih dejanj, kljub temu pa samo kaznovanje ostaja v pristojnosti držav. Od leta 2007 naj bi ZN državam posredoval podatke o več kot 450 primerih spolnih zlorab in drugih kaznivih dejanj, odgovore pa so dobili le v 29 primerih.