Opozicijski kandidat se je predal in tako Mugabeju na široko odprl vrata, da ostane na mestu predsednika. Foto: EPA
Opozicijski kandidat se je predal in tako Mugabeju na široko odprl vrata, da ostane na mestu predsednika. Foto: EPA
Nič več Mugabeja!
Mugabe je na oblasti skoraj več kot 30 let. Foto: EPA
VS obsodil nasilje v Zimbabveju

Mugabe je zatrdil, da se hoče vodja opozicijskega Gibanja za demokratične spremembe in zmagovalec prvega kroga predsedniških volitev Morgan Tsvangirai, pogajati. V pogajanja je pripravljen privoliti tudi sam, a želi pred tem izvesti 27. junija volitve, ki bi mu zagotovile legitimnost. Hkrati je zagotovil, da vodji zimbabvejske opozicije nihče ne streže po življenju. Tsvangirai je odstopil iz boja za predsednika Zimbabveja in se pred nasiljem zatekel na nizozemsko veleposlaništvo. Po besedah nizozemskega zunanjega ministra je Tsvangirai preživel noč na veleposlaništvu, za politično zatočišče pa ni zaprosil.

Nasilje in ustrahovanje opozicije v Zimbabveju je soglasno obsodil Varnostni svet. Petnajsterica je podprla britanski osnutek predsedniške izjave, ki je sicer veliko milejša različica prve, a je prvič, da so Južna Afrika, Rusija in Kitajska kritizirale Mugabejev režim. Kot je dejal ameriški veleposlanik pri ZN-u Zalmay Khalilzad, je enotna odločitev VS-ja jasno sporočilo, da želijo pomagati Zimbabvejcem.

Svet obžaluje umik Tsvangiraija
V zadnjih tednih je bilo ubitih 80 pripadnikov opozicije. Še pred začetkom seje je ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice dejala, da Mugabejev režim, če drugega kroga ne bo, ne more veljati za zakonitega.

Generalni sekretar Ban Ki Mun in slovensko predsedstvo EU-ja sta obžalovala odločitev Tsvangiraija, da se umakne iz predsedniške bitke. Za petek je napovedan drugi krog predsedniških volitev, opozicijski kandidat pa se je umaknil, rekoč, da ni smisla, da tekmuje, če volitve ne bodo svobodne in poštene in če bo "izid določil kar Mugabe sam".

Zimbabve potrebuje pomoč
Nekdanji generalni sekretar Kofi Annan je dejal, da bi morale biti volitve preložene. "Iskreno, glede na to, kar se je zgodilo, dvomim, da bi kdor koli lahko priznal izide, tako da bi bilo treba volitve preložiti. Pomembno je, da se vsi zavemo, da Zimbabve potrebuje pomoč."

Marca je v prvem krogu Tsvangirai zmagal, kar je pozneje priznala tudi vlada, ki ves čas vztraja, da ni zmagal z zadostno večino. Tsvangirai je bil med volilno kampanjo že večkrat priprt, njegov namestnik pa je bil nedavno obtožen spodkopavanja vlade in volilnih prevar, za kar mu grozi smrtna kazen. Mugabe je dejal, da ne bo nikoli sprejel, da bi oblast prevzelo Gibanje za demokratične spremembe, ki ga je obtožilo, da deluje v interesu nekdanje kolonizatorke Velike Britanije in drugih zahodnih držav. Odločen je, da ga lahko z mesta predsednika odstavi "samo Bog".

K. T.

VS obsodil nasilje v Zimbabveju