V Siriji medtem tudi glede ramazana vlada nesoglasje. Vlada je za prvi dan ramazana razglasila soboto, medtem ko opozicija pravi, da je to petek. Politična razhajanja med državami z večinsko sunitskim ali večinsko šiitskim prebivalstvom so bila pogosto razlog za različno razglasitev začetka ramazana, ki ga določajo glede na to, kdaj je videti mlaj.
To razhajanje je letos najočitneje v Siriji, kjer je režim določil, da se bo sveti mesec začel v soboto - v nasprotju z opozicijskim Sirskim nacionalnim svetom, ki je sporočil, da se začne v petek.
Opozicijski svet je na družbenem omrežju Facebook ob ramazanu pozval k enotnosti in sodelovanju Sircev v boju proti režimu Bašarja Al Asada, poročajo tuje tiskovne agencije.
Novi egiptovski predsednik Mohamed Mursi je medtem v četrtek sporočil, da bo ob ramazanu pomilostil 572 civilistov, ki so jih obsodila vojaška sodišča, kar je ena glavnih zahtev egiptovskih borcev za demokracijo.
Pomilostitev se bo sicer nanašala le na peščico od več tisoč civilistov, ki so jim sodila in jih obsodila vojaška sodišča, potem ko je oblast po padcu Hosnija Mubaraka februarja lani prevzel vrhovni vojaški svet.
Po trditvah aktivistov so vojaška sodišča sodila več kot 11.000 ljudem, več kot 2.100 pa naj bi jih bilo še vedno za zapahi.
To je drugi ramazan, odkar se je na tem območju začela arabska pomlad, s katero so množice zahtevale odhod dolgoletnih voditeljev z oblasti.
Post začenja tudi približno 30 milijonov Indonezijcev, ki pripadajo drugi največji muslimanski skupnosti v državi, medtem ko jih bo večina preostalih, to je okoli 190 milijonov, post začela v soboto, kar je za uradni začetek ramazana razglasila tudi vlada.
Postiti so se med drugim začeli tudi milijoni muslimanov v sicer večinsko budistični Tajski. Toda sveti mesec se je na jugu te države, kjer se muslimani bojujejo za avtonomijo, začel s krvavim dogodkom. V kraju Sungai Kolok je namreč zjutraj razneslo avtomobil bombo, pri čemer je bilo več ljudi ranjenih.
V Indiji, Pakistanu, Maleziji in Bangladešu bodo ramazan začeli v soboto ali nedeljo.
Ramazan je deveti mesec muslimanskega koledarja, v katerem verniki izpolnjujejo dolžnost posta. Muslimanski koledar se ravna po luninih menah, zato se začetek svetega meseca v primerjavi z gregorijanskim koledarjem vsako leto premika.
Med postom se muslimani od zore do sončnega zahoda odrekajo hrani in pijači, pa tudi vsem strastem ter grdim mislim in besedam. To je čas, ko se posvečajo razmišljanju o življenju in preizkušajo svojo pripravljenost,da bi se odrekli lagodnosti življenja.
Ramazan je eden izmed petih stebrov islama, med katerimi so tudi izpovedovanje vere v Alaha in njegovega preroka Mohameda, molitev petkrat na dan, dajanje miloščine revnim in bolnim ter romanje v Meko vsaj enkrat v življenju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje