Za posledicami okužbe je v sredo umrl 80-letnik, danes pa so kitajske oblasti potrdile, da je bil okužen z virusom 2019-nCoV.
Vse preostale 17 smrtne žrtve so bile v kitajski provinci Hubej, kjer je bolezen izbruhnila na tržnici v mestu Vuhan. Provinca Hebej je od Hubeja oddaljena nekaj sto kilometrov, obdaja pa prestolnico Peking.
Kitajske oblasti so v Vuhanu in okoliških mestih močno omejile promet. Prebivalce 11-milijonskega Vuhana so pozvali, naj mesta ne zapuščajo. Pripadniki varnostnih sil udeležencem v prometu preverjajo telesno temperaturo, v mestu pa naj bi bile tudi obvezne zaščitne maske.
Po Vuhanu so oblasti prekinile povezave tudi s 70 kilometrov oddaljenima mestoma Hvangang in Edžov. V Hvangangu bo zaprta železniška postaja, ustavili bodo javni promet. Zaprti bodo tudi bari, kinematografi in glavna tržnica, pregledovali bodo vsa vozila. Ukrepi sicer veljajo le za središče 7,5-milijonskega mesta.
Tudi v sosednjem mestu Edžov na nasprotnem bregu Dolge reke bodo zaprli železniško postajo in prekinili medmestne avtobusne povezave, drugih ukrepov pa za zdaj niso napovedali.
Nato so se za prekinitev prometnih povezav odločile še oblasti v mestu Čibi s približno pol milijona prebivalci, okoli sto kilometrov južno od Vuhana, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V mestu Šjantao z 1,75 milijona prebivalci, okoli sto kilometrov zahodno od Vuhana, so prav tako ukinili javni promet, ob tem pa še odpovedali vsa javna zborovanja in vzpostavili postaje za merjenje telesne temperature.
Peking odpoveduje prireditve ob novem letu
V Pekingu so medtem odpovedali javne prireditve ob kitajskem novem letu, ki ga bodo Kitajci praznovali te dni. Med drugim so odpovedani sejmi v templjih, ki običajno pritegnejo velike množice obiskovalcev. Oblasti so ob tem pozvale prebivalce, naj "okrepijo preventivo in zaščito".
Zaradi nevarnosti okužbe je po vsej državi močno naraslo povpraševanje po zaščitnih maskah in gumijastih rokavicah. Kitajska spletna prodajalna Taobao je ob tem pozvala prodajalce, naj se ne okoriščajo z dvigovanjem cen.
Podobnost s sarsom
Na Kitajskem se je z virusom 2019-nCoV, okužilo že več kot 570 ljudi, večina v Vuhanu. Žarišče izbruha je namreč na eni od tamkajšnjih tržnic, na kateri so prodajali ribe in divjačino.
Mednarodni strokovnjaki domnevajo, da je okuženih še več ljudi. Na londonskem Imperial Collegeu ocenjujejo, da so se simptomi bolezni do 18. januarja v Wuhanu pojavili pri približno 4000 ljudeh.
Nova vrsta koronavirusa je povzročila preplah zaradi podobnosti z virusom sars, ki je v letih 2002 in 2003 zahteval skoraj 650 življenj na Kitajskem in v Hongkongu. Tako kot sars se tudi ta virus lahko širi s človeka na človeka prek dihalnih poti.
"Kot da je konec sveta"
Prebivalci Vuhana so svojo stisko ob ukrepih oblasti izrazili prek družbenega omrežja Weibo. Eden od njih je napisal, da je bil na robu solz, ko so bili razglašeni ukrepi, ki spominjajo na karanteno.
"Počutimo se, kot da je konec sveta," je zapisal drugi uporabnik omrežja, ki je izrazil zaskrbljenost, da bo v mestu zmanjkalo hrane in dezinfekcijskih sredstev.
Železniška postaja v Vuhanu je bila danes skoraj prazna, tam so bili samo delavci in nekaj ljudi, ki so čakali v vrsti za taksi. Vsi so imeli na obrazih maske.
Prvi primer virusa, ki povzroča pljučnico, so v Vuhanu potrdili 31. decembra. Od takrat so primere zabeležili tudi na Japonskem, v Hongkongu, Macau, Južni Koreji, na Tajvanu, Tajskem in v ZDA.
Kitajska nacionalna komisija za javno zdravje je danes sporočila, da zaznavajo vedno več primerov koronavirusa pri ljudeh, ki niso bili izpostavljeni tržnici, kjer se je prvič pojavil virus. Med drugim so tak primer nedavno zaznali v Vietnamu, kjer se je sin virusa nalezel od očeta, ki je bil v Vuhanu.
Preventivni ukrepi tudi v Dubaju, DR Kongu in Nigeriji
Številne države so v strahu pred okužbo pozorne na potnike iz Kitajske. Na letališču v Dubaju, enem največjih vozlišč na svetu, so napovedali, da bodo vsem potnikom na direktnih poletih iz Kitajske pregledovali telesno temperaturo.
Nadzor zaostrujejo tudi številne afriške države, kjer je Kitajska v zadnjih letih okrepila svojo prisotnost. Demokratična republika Kongo je na letališčih in pristaniščih uvedla ukrepe za ljudi, ki v državo prispejo iz "prizadetih držav in celin". Pozornejši so tudi v Nigeriji, kjer so potnike iz Vuhana že v preteklih dneh spraševali o simptomih. Podoben ukrep so na začetku tedna uvedli v Gani.
WHO ni razglasil virusa za grožnjo svetovnemu zdravju
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) novega virusa iz Kitajske ni razglasila za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju.
Še v sredo so preložili odločitev, saj so po navedbah vodje Didierja Houssina strokovnjaki glede ukrepa razdeljeni.
V zadnjem desetletju so ukrep, ki ga uporabijo le pri najhujših epidemijah, uporabili le petkrat.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje