KFOR je iz štirih večnacionalnih bojnih sil oblikoval dve - jugozahodno in severovzhodno, ki bosta delovali po vsem Kosovu.
Zmanjševanje vojakov v nekdanji srbski pokrajini so začeli januarja lani, ko se je število tujih vojakov na Kosovu s 14.000 zmanjšalo na okoli 10.000. Druga faza se je končala s prvim dnem v marcu letos, ko bo na Kosovu ostalo le še okoli 5.000 vojakov.
Slovenski kontingent na enaki ravni
Kljub splošnemu zmanjševanju števila tujih vojakov ostaja slovenski kontingent približno na enaki ravni. "Sodelovanje v Kforju še naprej ostaja prioriteta Slovenije, saj so dolgoročna varnost, stabilnost in navsezadnje prosperiteta Zahodnega Balkana v našem strateškem interesu. Zato prispevek Slovenske vojske v Kfor predstavlja najštevilnejši vojaški prispevek Slovenije v mednarodne operacije in misije, kar bomo skušali ohraniti tudi v naslednjem dvoletnem obdobju," so pojasnili na slovenskem obrambnem ministrstvu.
Do septembra 2010 je v Kforju delovalo okoli 370 pripadnikov Slovenske vojske, od septembra pa približno 330 pripadnikov. "Leta 2011 pa bo prispevek ne glede na manjše potrebe po silah ostal na približno enaki ravni, to je do 320 pripadnikov. Slovenija si bo kljub zmanjševanju obsega Kforja tudi v prihodnje prizadevala ohraniti čim številnejšo in odgovornejšo navzočnost," so še dodali na Morsu.
V skladu z napovedjo generalnega sekretarja Nata Andersa Fogha Rasmussena bi lahko že kmalu dodatno krčili sile Kforja in bi tako na Kosovu ostalo le 2.000 vojakov, vendar bi bili v pripravljenosti dodatni vojaki, če bi jih potrebovali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje